Francja i Hiszpania przyjmują pierwszych uchodźców

Francja i Hiszpania przyjmują pierwszych uchodźców
(fot. PAP/EPA/VALDRIN XHEMAJ)
5 lat temu
PAP / pk

Francja przyjmie w piątek pierwszą grupę migrantów w ramach relokacji uchodźców z Włoch do innych państw UE. Hiszpańska wicepremier Soraya Saenz de Santamaria poinformowała, że pierwsze relokowane z Włoch osoby dotrą do Hiszpanii również w piątek.

19 osób pochodzących z Erytrei trafi w piątek do francuskiego miasta Nantes z włoskich ośrodków dla uchodźców w Rzymie i Agrigento - poinformował minister spraw wewnętrznych Francji Bernard Cazeneuve.

Uchodźcy zamieszkają na stałe w Nantes, a Cazeneuve obiecał, że ich wnioski o azyl zostaną rozpatrzone w trybie pilnym.

W ramach programu relokacji migrantów Francja przyjmie w ciągu dwóch lat co najmniej 30 tys. osób. Jeszcze w listopadzie z Grecji przybędzie do Francji kolejnych 200 uchodźców.

Hiszpańska wicepremier poinformowała dziennikarzy, że pierwsza, licząca 19 osób grupa, która dotrze do Hiszpanii z Włoch, składa się głównie z Erytrejczyków i jest w niej wiele kobiet. Saenz de Santamaria dodała, że jeszcze w tym roku do jej kraju trafi też ponad 800 uchodźców, którzy przebywają obecnie w krajach sąsiadujących z Syrią.

W środę rozpoczął się program relokacji uchodźców z Grecji. Grupa pierwszych 30 osób - cztery rodziny z Syrii i dwie z Iraku - starających się o azyl w UE wyleciała z Aten do Luksemburga.

Szef luksemburskiego MSZ Jean Asselborn powiedział, że relokacja pierwszych 30 osób z Grecji to "tylko początek, ale bardzo, bardzo ważny początek". - Ściany, ogrodzenia i druty kolczaste nie mogą być częścią UE - oświadczył, dodając, że jeśli Europa nie zmieni się pod tym względem i nie zwalczy ksenofobii, "wartości UE zostaną w jakiś sposób zniszczone".

Kraje UE zatwierdziły 14 września program relokacji 40 tys. uchodźców z Włoch i Grecji, a 22 września - przy sprzeciwie Rumunii, Węgier, Słowacji i Czech - przegłosowały podział kolejnych 120 tys.

Do tej pory z programu relokacji korzystali uchodźcy przebywający we Włoszech; na razie odbyły się trzy relokacje - dwie do Szwecji i jedna do Finlandii - z których skorzystało 86 osób. Obecnie trwają przygotowania do kolejnych relokacji z Grecji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Francja i Hiszpania przyjmują pierwszych uchodźców
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.