Francja: przyczyną pożaru w Rouen były świeczki na torcie

Francja: przyczyną pożaru w Rouen były świeczki na torcie
(fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON)
PAP / MC

Przyczyną pożaru w klubie w Rouen na północy Francji były świeczki na urodzinowym torcie. W pożarze w nocy z piątku na sobotę zginęło co najmniej 13 osób, a sześć zostało rannych; jedna z nich jest w stanie krytycznym - poinformowały w sobotę władze.

Z ogniem w barze "Cuba Libre" w centrum miasta, walczyło ponad 80 strażaków. W tym czasie w lokalu trwało przyjęcie urodzinowe. Ofiary to osoby w wieku 16-25 lat, które zatruły się dymem.
Wiceprokurator Laurent Labadie powiedział dziennikarzom, że według pierwszych zeznań świadków, a także ustaleń policji "ogień pojawił się w sposób całkowicie przypadkowy". "Nie było wybuchu" - poinformował.
Jak dodał, ogień został zaprószony, gdy osoba, która niosła tort ze świeczkami, poślizgnęła się na schodach prowadzących do piwnicy. Ofiary pożaru to właśnie goście znajdujący się w piwnicy baru, którego ściany i sufit były wyłożone izolacją dźwiękochłonną."Natychmiast doszło do zapłonu i wydzielania się gazu" - powiedział Labadie.
Rano policja informowała, że ofiary uległy zatruciu po zapaleniu się sufitu. Śledztwo ma skoncentrować się na tych ustaleniach, a także zbadać, czy w lokalu były przestrzegane normy bezpieczeństwa.
W oświadczeniu prezydent Francois Hollande zapewnił o solidarności z rodzinami ofiar i wyraził nadzieję, że dochodzenie wyjaśni "przyczyny tego dramatycznego wypadku".
Premier Manuel Valls na Twitterze napisał o "głębokim smutku wobec tragedii, która pochłonęła życie 13 młodych osób". Mer Rouen Yvon Robert ubolewał z powodu "prawdziwej tragedii".
Przed lokal mieszkańcy w sobotę przynosili kwiaty. Według mediów to najbardziej tragiczny pożar we Francji od 2005 roku.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Francja: przyczyną pożaru w Rouen były świeczki na torcie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.