Francja: stan klęski żywiołowej w departamencie Aude

Francja: stan klęski żywiołowej w departamencie Aude
(fot. PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO)
PAP / jp

W wyniku jednej z najgorszych od stulecia powodzi ogłoszono w czwartek w 126 gminach departamentu Aude w południowo-zachodniej Francji stan klęski żywiołowej.

Żywioł spowodował dotychczas śmierć 14 osób, a 75 zostało rannych - poinformowały lokalne władze.

Dekret o stanie klęski żywiołowej obejmie m.in. miejscowości Trebes, Villegailhenc, Villalier, Villardonnel, Carcassonne i Sait-Couat d'Aude, gdzie w nocy z niedzieli na poniedziałek były największe ulewy. Ogłoszenie takiego stanu umożliwi szybkie otrzymanie przez osoby poszkodowane wypłat z ubezpieczenia w oparciu o przepisy dotyczące klęski żywiołowej.

Francja: stan klęski żywiołowej w departamencie Aude - zdjęcie w treści artykułu

(fot. PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO)

Szkody w gminach dotkniętych powodzią w mniejszym stopniu i nie objętych przepisami o klęsce żywiołowej będą "rozpatrywane tak szybko, jak to możliwe", a "rząd zwrócił się już z wnioskiem o uruchomienie funduszu ratunkowego, aby umożliwić ofiarom zaspokojenie najpilniejszych potrzeb" - zapowiedział rzecznik rządu Francji Benjamin Griveaux po środowym posiedzeniu gabinetu.

Francja: stan klęski żywiołowej w departamencie Aude - zdjęcie w treści artykułu nr 1

(fot. PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO)

Premier Edouard Philippe udał się w poniedziałek na tereny klęski żywiołowej, a prezydent Emmanuel Macron ma tam pojechać "tak szybko, jak będzie to możliwe". Region Aude jest popularnym ośrodkiem turystycznym ze starożytnymi miastami i wioskami na pagórkowatych szczytach rozciągających się aż do Morza Śródziemnego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Francja: stan klęski żywiołowej w departamencie Aude
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.