Francuzi dołączają do budowy Nord Stream

Francuzi dołączają do budowy Nord Stream
Memorandum podpisano w Paryżu w obecności prezydentów Francji i Rosji – Nicolasa Sarkozy'ego i Dmitrija Miedwiediewa (fot. kremlin.ru)
PAP / zylka

GDF Suez i rosyjski Gazprom podpisały w poniedziałek memorandum ws. wejścia francuskiego koncernu do projektu budowy Gazociągu Północnego (Nord Stream). Jak podano w komunikacie, GDF będzie miał w projekcie 9-procentowy udział.

Porozumienie może być zamknięte do kwietnia – informuje radio Echo Moskwy. Dodaje, że zgodnie z memorandum strony będą badać możliwość dodatkowych dostaw do 1,5 mld metrów sześc. rocznie rosyjskiego gazu dla GDF przez Gazociąg Północny, począwszy od 2015 roku.

Memorandum podpisano w Paryżu w obecności prezydentów Francji i Rosji – Nicolasa Sarkozy'ego i Dmitrija Miedwiediewa. Gospodarz Kremla rozpoczął w poniedziałek wizytę państwową we Francji.

Według dotychczasowego podziału, 51 proc udziałów w spółce Nord Stream ma Gazprom, po 20 proc. należy do niemieckich E.ON-Ruhrgas i BASF-Wintershall, a 9 proc. kontroluje holenderska Gasunie.

Gazociąg Północny, którym gazowe paliwo z Rosji przez Morze Bałtyckie popłynie bezpośrednio do Niemiec, będą tworzyły dwie nitki o długości po 1220 km i przepustowości po 27,5 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Będzie się zaczynać w rejonie rosyjskiego Wyborga, a kończyć w okolicach niemieckiego Greifswaldu.

W połowie lutego premier Rosji Władimir Putin zapowiedział, że budowa gazociągu zakończy się w maju 2011 roku, a we wrześniu tego samego roku popłynie nim gaz.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Francuzi dołączają do budowy Nord Stream
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.