Francuzi najbardziej pesymistyczni od lat

Francuzi najbardziej pesymistyczni od lat
(fot. sxc.hu)
PAP / pz

To najwyższy poziom pesymizmu we Francji na początku kadencji nowego prezydenta. Francois Hollande objął swój urząd w maju i od tego czasu jego popularność, w związku z pogłębiającym się kryzysem gospodarczym, systematycznie spada.

Jak wskazuje sondaż Ifop, tylko 34 proc. Francuzów wierzy, że rząd zdoła uporać się z bezrobociem, a 20 proc. - że zdoła poprawić ich siłę nabywczą.

"To pierwszy raz, gdy niepokoje są tak silne na początku kadencji prezydenckiej" - podkreśla Ifop, komentując badanie, opublikowane w niedzielnym wydaniu gazety "Ouest France".

W miniony piątek Hollande przyznał publicznie, że obecny kryzys gospodarczy jest "nadzwyczaj poważny". Zapewnił, że najpilniejszym priorytetem jego rządu jest walka z bezrobociem, wynoszącym obecnie 10 proc., najwyższym od ponad 13 lat i rosnącym nieprzerwanie od kilkunastu miesięcy.

DEON.PL POLECA

Z kolei w poniedziałek premier Jean-Marc Ayrault przyznał, że prezentowana dotąd oficjalna prognoza przyszłorocznego wzrostu gospodarczego na poziomie 1,2 proc. może zostać nieco obniżona.

W analogicznym momencie kadencji poprzedniego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego, w 2007 roku, pesymizm wyrażało 50 proc. Francuzów. Tegoroczny sondaż wskazuje, że pesymizm jest wysoki - na poziomie 58 proc. - nawet wśród zwolenników socjalistów, czyli partii Hollande'a.

W 2005 roku, pod koniec kadencji prezydenckiej Jacquesa Chiraca, pesymizm wyrażało 70 proc. Francuzów, a więc zaledwie dwa punkty procentowe mniej, niż obecnie.

Tegoroczny sondaż przeprowadzono wśród 1004 osób w dniach 30-31 sierpnia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Francuzi najbardziej pesymistyczni od lat
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.