Gesty pojednania między dwiema Koreami po historycznym szczycie

Gesty pojednania między dwiema Koreami po historycznym szczycie
(fot. PAP/EPA/KOREA SUMMIT PRESS / POOL)
PAP / kk

W geście pojednania Korea Płn. zdecydowała w poniedziałek o dostosowaniu swojej strefy czasowej do czasu południowokoreańskiego, a ministerstwo obrony Korei Płd. ogłosiło, że usunie wkrótce z granicy wszystkie głośniki, którymi nadawano teksty propagandowe.

5 maja Korea Północna przesunie zegary o 30 minut, by zrównać swój czas z czasem Korei Południowej - podała północnokoreańska agencja prasowa KCNA. Według urzędników w Seulu przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un obiecał taką zmianę na piątkowym historycznym szczycie z prezydentem Korei Płd. Mun Dze Inem w miejscowości Panmundżom po południowej stronie linii demarkacyjnej między państwami koreańskimi.

Według rzecznika prezydenta Korei Płd., Jun Jung Czana, w czasie spotkania Kim określił widok zawieszonych na ścianie w Domu Pokoju w Panmundżomie dwóch zegarów, wskazujących różne godziny, jako "rozdzierający serce". Korea Płn. i Korea Płd. znajdują się w osobnych strefach czasowych od 2015 roku, kiedy Pjongjang przesunął swój czas o 30 minut.

DEON.PL POLECA

Podczas szczytu przywódcy obu zwaśnionych krajów podpisali deklarację, w której zapowiedzieli wspólne dążenia do zawarcia formalnego układu pokojowego, kończącego wojnę z lat 50. XX wieku. Zobowiązali się też do zaprzestania "wszelkich wrogich działań przeciwko sobie w każdej dziedzinie", w tym do wstrzymania przekazów propagandowych.

Ministerstwo obrony Korei Płd. ogłosiło w poniedziałek, że usunie wkrótce wszystkie rozmieszczone na granicy głośniki, przez które nadawano przekazy propagandowe przeznaczone dla Koreańczyków na Północy - podała agencja Yonhap. Przekazy wstrzymano przed szczytem, a demontaż głośników jest elementarnym krokiem w stronę budowy zaufania wojskowego pomiędzy dwiema stronami - oceniła rzeczniczka resortu Czhwe Hjun Su.

Zgodnie z ustaleniami szczytu generałowie z obu krajów mają podjąć w maju dialog wojskowy, a jesienią prezydent Mun ma odwiedzić Pjongjang.

W podpisanym w piątek oświadczeniu Mun i Kim określili denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego jako wspólny cel obu krajów, ale w dokumencie zabrakło wzmianek o konkretnych środkach, jakie mają doprowadzić do rozbrojenia. Według kancelarii prezydenta Korei Płd. Kim obiecał jednak, że w maju zamknie ośrodek testów nuklearnych na północy kraju oraz zaprosi amerykańskich i południowokoreańskich ekspertów i dziennikarzy do udziału w tym wydarzeniu.

Wcześniej w kwietniu Kim ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i startów balistycznych rakiet dalekiego zasięgu. W maju lub czerwcu ma się on spotkać z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Gesty pojednania między dwiema Koreami po historycznym szczycie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.