Grecja potrzebuje dekady, by wyjśc z kryzysu

Grecja potrzebuje dekady, by wyjśc z kryzysu
(fot. EPA/SIMELA PANTZARTZI)
PAP / psd

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble uważa, że Grecja może potrzebować około dziesięciu lat, by przezwyciężyć kryzys zadłużenia oraz odbudować konkurencyjną gospodarkę.

- Grecy będą z pewnością potrzebować dekady, aby ich kraj znów stał się konkurencyjny - powiedział Schaeuble w opublikowanej w czwartek rozmowie z gazetą "Passauer Neue Presse".

Jego zdaniem nie było alternatywy wobec przyjęcia przez strefę euro kompleksowego programu ratowania Grecji. Bezczynność "byłaby dużo bardziej ryzykowna i droższa" - ocenił minister, przypominając o kryzysie finansowym, który wybuchł jesienią 2008 r. Tylko w wyniku plajty amerykańskiego banku Lehman Brothers niemiecki produkt krajowy brutto w 2009 r. skurczył się o 4,7 proc. - To odpowiada wartości ponad 100 mld euro - wskazał Schaeuble.

W zeszłym tygodniu na specjalnym szczycie strefy euro uzgodniono nowy pakiet pomocy finansowej dla Aten. Wsparcie z publicznej kasy ma wynieść ok. 109 mld euro. Do tego dojdzie wkład sektora prywatnego w wysokości nawet ok. 50 mld euro.

Według Schaeublego kraje strefy euro, które popadną w kryzys zadłużenia i będą zmuszone sięgnąć po wsparcie ze środków europejskiego programu ratunkowego, nie unikną restrykcyjnych reform. - Nikt nie ma glejtu na korzystanie z nowych instrumentów (wsparcia). Bez odpowiednich programów oszczędnościowych i strukturalnych nie popłyną pieniądze - zastrzegł niemiecki minister. - Kraje, które sięgną po pomoc, muszą oddać część swojej suwerenności i poddać się surowym warunkom oraz restrykcyjnej kontroli - dodał. Zdaniem Schaeublego spełnienie tych wymogów będzie dla wielu bolesne, "ale to lepsze wyjście, niż zagrożenie integralności strefy euro".

Już w środę niemiecki minister gospodarki Philipp Roesler ocenił, że "zmiany strukturalne w Grecji nie dokonają się z dnia na dzień". Spotkał się on w Berlinie z przedstawicielami ponad 20 organizacji niemieckiego przemysłu, by omówić z nimi możliwości wsparcia rozwoju gospodarczego Grecji poprzez inwestycje w tym kraju. Roesler porównał sytuację gospodarczą Grecji do położenia Polski 20 lat temu.

Według Roeslera warunkiem zaangażowania zagranicznych inwestorów w Grecji jest jednak ograniczenie biurokracji i polepszenie warunków dla inwestycji. Minister zaoferował pomoc niemieckich ekspertów w modernizacji greckiej administracji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Grecja potrzebuje dekady, by wyjśc z kryzysu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.