Grecja: premier zadowolony z zainicjowania zmiany nazwy Macedonii

Grecja: premier zadowolony z zainicjowania zmiany nazwy Macedonii
(fot. PAP/EPA/SIMELA PANTZARTZI)
PAP / ml

Grecki premier Aleksis Cipras z zadowoleniem powitał w sobotę zaaprobowanie przez parlament Macedonii proponowanej zmiany nazwy tego kraju na Republika Macedonii Północnej jako decydujący krok na drodze do zażegnania zadawnionego sporu między Atenami a Skopje.

"To symboliczny i historyczny dzień dla naszej polityki zagranicznej po wczorajszej decyzji parlamentu w Skopje, otwierającej drogę do wdrożenia historycznego porozumienia" - powiedział Cipras podczas uroczystości z okazji przejęcia przez niego kierowania resortem spraw zagranicznych.

DEON.PL POLECA

Dotychczasowy szef greckiej dyplomacji Nikos Kodzias - główny negocjator Aten w rozmowach ze Skopje, które doprowadziły do zawarcia porozumienia - podał się w środę do dymisji po starciu słownym z ministrem obrony Panosem Kammenosem na temat umowy z Macedonią.

Kammenos stoi na czele prawicowej partii Niezależni Grecy, zapewniającej lewicowej partii Syriza premiera Ciprasa nieznaczną większość w parlamencie. Umowę z Macedonią Kammenos nazwał zaprzedawaniem interesów narodowych i zagroził podaniem się do dymisji, jeśli kwestia ta trafi pod obrady greckiego parlamentu, co jest przewidziane.

Macedoński parlament rozpoczął w piątek procedurę wprowadzenia poprawek do ustawy zasadniczej, w tym zmiany nazwy kraju, których przyjęcie ma umożliwić mu wejście do Unii Europejskiej i NATO.

Pod koniec września w Macedonii odbyło się referendum konsultacyjne w sprawie zmiany nazwy kraju. 90 proc. głosujących poparło proponowaną poprawkę konstytucyjną, jednak frekwencja wyniosła tylko ok. 36 proc., czyli znacznie poniżej progu 50 proc. wymaganego do uznania wyniku głosowania za ważny.

Zawarta w czerwcu umowa Skopje - Ateny to próba zakończenia trwającego ponad ćwierć wieku sporu o nazewnictwo i prawa do spuścizny antycznej Macedonii. Grecja domaga się od Macedonii zmiany nazwy, twierdząc, że obecna implikuje żądania terytorialne wobec jej własnej prowincji o tej samej nazwie, miejsca urodzenia Aleksandra Wielkiego, a Skopje uzurpuje sobie prawo do greckiej historii.

W umowie uzgodniono zmianę konstytucyjnej nazwy Macedonii, a w zamian Grecja ma już nie blokować członkostwa Skopje w UE i NATO. Cipras potwierdził w sobotę, że wdrożenie porozumienia umożliwi bałkańskiemu sąsiadowi Grecji członkostwo w tych organizacjach międzynarodowych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Grecja: premier zadowolony z zainicjowania zmiany nazwy Macedonii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.