Hiszpania: Katalonię czekają przyspieszone wybory

Hiszpania: Katalonię czekają przyspieszone wybory
(fot. PAP/EPA/QUIQUE GARCIA)
PAP/mc

Antykapitalistyczna partia Kandydatura Jedności Ludowej (CUP) w niedzielę postanowiła nie popierać kandydatury Artura Masa na szefa katalońskiego rządu. Oznacza to, że zamieszkaną przez 7,5 mln ludzi Katalonię czekają w marcu kolejne wybory regionalne.

Artur Mas jest szefem Generalitat (rządu Katalonii) od 2010 roku. Po regionalnych wyborach z końca września 2015 roku ponownie został kandydatem na to stanowisko z ramienia koalicji Razem dla Tak, która opowiada się za odłączeniem się Katalonii od Hiszpanii.

W wyborach z 27 września Razem dla Tak otrzymała 62 mandaty w liczącym 135 miejsc regionalnym parlamencie. Do zatwierdzenia Masa na stanowisku szefa rządu koalicja potrzebowała co najmniej dwóch głosów deputowanych CUP. Ta skrajnie lewicowa, antysystemowa partia ma w katalońskim parlamencie 10 posłów.

9 listopada secesjoniści w parlamencie Katalonii uchwalili rezolucję w sprawie formalnego rozpoczęcia procesu tworzenia niezależnego państwa katalońskiego. Rezolucja miała zainicjować 18-miesięczny proces przygotowujący region do odłączenia się od reszty kraju. W dokumencie znalazł się zapis wprost wzywający regionalny rząd, by nie brał pod uwagę orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego na wypadek gdyby sędziowie uchwałę unieważnili, co stało się na początku grudnia.

Mimo różnic ideologicznych Razem dla Tak rozpoczęła negocjacje z CUP w sprawie ewentualnego sojuszu, który umożliwiłby inwestyturę Masa. Podczas negocjacji z CUP Razem dla Tak odrzucało możliwość zaproponowania innego niż Mas kandydata na szefa Generalitat.

W ubiegłą niedzielę spotkanie członków antykapitalistycznej formacji niespodziewanie zakończyło się remisem: tyle samo działaczy zagłosowało za poparciem Masa ilu przeciwko. W sobotę powtórzono głosowanie, a w niedzielę w Barcelonie polityczne kierownictwo partii ostatecznie odrzuciło kandydaturę.

Ordynacja wyborcza przewiduje, że jeżeli w ciągu dwóch miesięcy od pierwszego głosowania w sprawie inwestytury nie zostanie wybrany nowy szef rządu, konieczne są nowe wybory. Termin ten mija 10 stycznia. Pierwsze głosowanie, w którym Mas nie uzyskał poparcia większości deputowanych, odbyło się w listopadzie.

Mas nie ma szans na porozumienie się z innymi partiami wchodzącymi w skład katalońskiego parlamentu. Już wcześniej ostrzegały go one, że nie zamierzają z nim negocjować. Dlatego najprawdopodobniej w marcu odbędą się kolejne wybory regionalne w Katalonii.

Perspektywa oderwania się od Hiszpanii tego zamożnego regionu leżącego północnym wschodzie kraju od ponad roku jest jednym z głównych tematów hiszpańskiej polityki i najpewniej nie zmieni się to w najbliższych miesiącach.

W wyborach parlamentarnych w Hiszpanii 20 grudnia zwyciężyli konserwatyści z Partii Ludowej (PP), zdobywając 123 mandaty, a na drugim miejscu uplasowali się socjaliści (90 mandatów). 69 miejsc w parlamencie otrzymała skrajnie lewicowa, populistyczna partia Podemos, a 40 centroprawicowa, liberalna Ciudadanos.

PP, socjaliści i Ciudadanos odrzucają katalońską niepodległość, a Podemos chce referendum, w którym Katalończycy zdecydowaliby, czy chcą odłączyć się od Hiszpanii.

W Hiszpanii wciąż trwają negocjacje w sprawie nowego rządu centralnego i jeśli nie dojdzie do porozumienia, kraj mogą czekać także kolejne wybory parlamentarne.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Hiszpania: Katalonię czekają przyspieszone wybory
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.