Hiszpania: pożary na Wyspach Kanaryjskich

Hiszpania: pożary na Wyspach Kanaryjskich
(fot. flickr.com/ by Clopin)
PAP / ad

1800 mieszkańców wsi Vilaflor na Teneryfie zostało ewakuowanych we wtorek wieczorem z powodu pożarów szalejących na Wyspach Kanaryjskich. Żywioł zagraża parkowi narodowemu Teide - informują w środę hiszpańskie media.

Przedstawiciel lokalnych władz Javier Gonzalez Ortiz powiedział, że do gaszenia pożaru wykorzystywanych jest 11 samolotów.

Ogień przeniknął w głąb parku naturalnego Teide, który w 2007 r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Na terenie parku o powierzchni 19 tys. hektarów znajduje się wulkan Teide, który ma ponad 3700 m wysokości i jest najwyższym szczytem archipelagu oraz Hiszpanii.

Gdy wieczorem płomienie zbliżały się do Vilaflor, położonej na południe od parku, władze podjęły decyzję o ewakuacji mieszkańców tej wsi. "Przygotowano trzy autobusy w celu ewakuacji 200 osób, które nie miały własnych środków transportu" - podano w komunikacie obrony cywilnej. Już wcześniej  domy opuściło ok. 90 osób.

Na innej wyspie archipelagu, La Palma, strażacy we wtorek po południu opanowali pożar. W ciągu 24 godzin spłonął tam obszar o powierzchni 500 hektarów; ewakuowano ok. 160 osób.

W Hiszpanii tego lata odnotowuje się wyjątkowo dużą liczbę pożarów. Tegoroczna zima była najbardziej sucha od 70 lat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Hiszpania: pożary na Wyspach Kanaryjskich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.