Hiszpania: rząd zgodził się na przyjęcie 11 migrantów ze statku rybackiego, uratowanych wcześniej z pontonu

Hiszpania: rząd zgodził się na przyjęcie 11 migrantów ze statku rybackiego, uratowanych wcześniej z pontonu
(fot. Nicolas Economou / Shutterstock)
pap / pch

Rząd Hiszpanii zgodził się w poniedziałek na przyjęcie na terenie kraju dwunastu nielegalnych migrantów uratowanych w listopadzie przez statek rybacki pochodzący z okolic Walencji. Afrykańczycy próbowali dostać się do Europy z Libii na pontonie.

W poniedziałek rano informację o zgodzie władz Hiszpanii na przyjęcie migrantów ujawniły krajowe media, a także minister spraw wewnętrznych Malty Michael Farrugia.

Władze w Madrycie potwierdziły w godzinach popołudniowych, iż po tymczasowym pobycie na Malcie Hiszpania przyjmie na swoim terytorium wszystkich dwunastu Afrykańczyków uratowanych wieczorem 21 listopada na Morzu Śródziemnym. Próbujących przepłynąć na pontonie z Libii migrantów uratował wówczas hiszpański statek Nuestra Madre de Loreto z portu Santa Pola koło Walencji.

W niedzielę po przekazaniu migrantów maltańskiej straży przybrzeżnej jednostka powróciła do Hiszpanii. Wcześniej rząd w Madrycie kazał kapitanowi statku z migrantami udanie się do "najbliższego, bezpiecznego portu".

DEON.PL POLECA

30 listopada z pokładu Nuestra Madre de Loreto z powodu odwodnienia zabrany został przez służby medyczne na Maltę jeden z migrantów.

Pomimo gotowości załogi do przetransportowania pozostałych migrantów do Hiszpanii rząd premiera Pedra Sancheza odmawiał wydania zgody. Socjalistyczny gabinet sprzeciwiał się przyjęciu Afrykańczyków, pomimo że burmistrz gminy Santa Pola i władze wspólnoty autonomicznej Walencji deklarowały gotowość ugoszczenia migrantów.

W środę przedstawiciel rządu Sancheza we wspólnocie autonomicznej Walencji Juan Carlos Fulgencio informował, że "gabinet w Madrycie pracuje już intensywnie", aby przekonać Libię do ponownego przyjęcia migrantów na swoim terytorium. Jej rząd w sobotę zgodził się odebrać migrantów.

Afrykańczycy, pochodzący z Egiptu, Nigru, Senegalu, Somalii i Sudanu, odmawiali jednak konsekwentnie powrotu do Libii. Twierdzili, że zostaną tam zabici bądź poddani prześladowaniom.

Od czwartku liberalne i lewicowe media w Hiszpanii krytykowały rząd Sancheza za porzucenie realizowanej od początku kadencji polityki otwartych drzwi dla migrantów. Przypominały, że w czerwcu socjalistyczny gabinet zgodził się na przyjęcie ponad 600 Afrykańczyków ze statku Aquarius, których ugoszczenia odmówiły wówczas Włochy i Malta.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Hiszpania: rząd zgodził się na przyjęcie 11 migrantów ze statku rybackiego, uratowanych wcześniej z pontonu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.