Hiszpania: rząd zgodził się na uroczystości religijne z udziałem wiernych
Rząd Hiszpanii opublikował w sobotę w dzienniku ustaw akt prawny wznawiający uroczystości dla wiernych w kościołach w całym kraju. Będą się one odbywały od poniedziałku pod warunkiem przestrzegania zasad bezpieczeństwa w warunkach epidemii.
Wypracowane wspólnie z Konferencją Episkopatu Hiszpanii zasady przewidują, że osoby uczestniczące w nabożeństwach będą musiały nosić maseczki ochronne, a także zachowywać odstęp 1 metra od siebie nawzajem. Ich liczba nie będzie mogła przekraczać 30 proc. pojemności świątyni.
Msze święte mają być krótsze, odbywać się bez udziału chóru, a w kościołach obowiązywać ma zakaz całowania przedmiotów kultu religijnego i korzystania z wody święconej przy wejściu.
Pierwsze msze dla wiernych po wprowadzeniu w marcu obowiązkowej kwarantanny ruszyły w Hiszpanii 4 maja, ale jedynie w kilku wybranych parafiach Wysp Kanaryjskich oraz Balearów.
Opublikowany w sobotę dokument znosi też część restrykcji dotyczących kremacji zwłok oraz udziału w pogrzebach. Od poniedziałku będzie mogło brać w nich udział maksymalnie 15 osób. Przywrócone też zostaną modlitwy przy trumnie zmarłego, ale również z limitem osób: do 10 w przypadku zamkniętych pomieszczeń i 15 na otwartym terenie.
Proboszcz parafii La Redondela oraz Pozo del Camino, w diecezji Huelva, ksiądz Karol Żuraw przypomina w rozmowie z PAP, że ograniczenia wprowadzone w marcu znacząco zmieniły przebieg ceremonii pogrzebowych.
“W marcu liczba uczestników pogrzebów została zredukowana do czterech osób z najbliższej rodziny, a uroczystości pogrzebowe ograniczone do krótkiej modlitwy na cmentarzu” - powiedział PAP ks. Żuraw.
Duchowny przypomniał, że w diecezji Huelva miejscowy biskup z powodu epidemii koronawirusa przeniósł zaplanowane na maj uroczystości pierwszej komunii świętej na jesień.
W poniedziałek na terenie większości wspólnot autonomicznych Hiszpanii zostaną zlikwidowane kolejne ograniczenia w korzystaniu przez obywateli z przestrzeni publicznej, m.in. placówek gastronomicznych i miejsc rozrywki. Od 4 maja rząd zezwolił na przywrócenie pracy hoteli, zakładów fryzjerskich, salonów kosmetycznych oraz sklepów, które nie oferują dóbr podstawowych.
Skomentuj artykuł