Hiszpania: rząd zgodził się na uroczystości religijne z udziałem wiernych

Hiszpania: rząd zgodził się na uroczystości religijne z udziałem wiernych
(fot. PAP/EPA/Ramon de la Rocha)
3 miesiące temu
PAP / kk

Rząd Hiszpanii opublikował w sobotę w dzienniku ustaw akt prawny wznawiający uroczystości dla wiernych w kościołach w całym kraju. Będą się one odbywały od poniedziałku pod warunkiem przestrzegania zasad bezpieczeństwa w warunkach epidemii.

Wypracowane wspólnie z Konferencją Episkopatu Hiszpanii zasady przewidują, że osoby uczestniczące w nabożeństwach będą musiały nosić maseczki ochronne, a także zachowywać odstęp 1 metra od siebie nawzajem. Ich liczba nie będzie mogła przekraczać 30 proc. pojemności świątyni.

Msze święte mają być krótsze, odbywać się bez udziału chóru, a w kościołach obowiązywać ma zakaz całowania przedmiotów kultu religijnego i korzystania z wody święconej przy wejściu.

Pierwsze msze dla wiernych po wprowadzeniu w marcu obowiązkowej kwarantanny ruszyły w Hiszpanii 4 maja, ale jedynie w kilku wybranych parafiach Wysp Kanaryjskich oraz Balearów.

Opublikowany w sobotę dokument znosi też część restrykcji dotyczących kremacji zwłok oraz udziału w pogrzebach. Od poniedziałku będzie mogło brać w nich udział maksymalnie 15 osób. Przywrócone też zostaną modlitwy przy trumnie zmarłego, ale również z limitem osób: do 10 w przypadku zamkniętych pomieszczeń i 15 na otwartym terenie.

Proboszcz parafii La Redondela oraz Pozo del Camino, w diecezji Huelva, ksiądz Karol Żuraw przypomina w rozmowie z PAP, że ograniczenia wprowadzone w marcu znacząco zmieniły przebieg ceremonii pogrzebowych.

“W marcu liczba uczestników pogrzebów została zredukowana do czterech osób z najbliższej rodziny, a uroczystości pogrzebowe ograniczone do krótkiej modlitwy na cmentarzu” - powiedział PAP ks. Żuraw.

Duchowny przypomniał, że w diecezji Huelva miejscowy biskup z powodu epidemii koronawirusa przeniósł zaplanowane na maj uroczystości pierwszej komunii świętej na jesień.

W poniedziałek na terenie większości wspólnot autonomicznych Hiszpanii zostaną zlikwidowane kolejne ograniczenia w korzystaniu przez obywateli z przestrzeni publicznej, m.in. placówek gastronomicznych i miejsc rozrywki. Od 4 maja rząd zezwolił na przywrócenie pracy hoteli, zakładów fryzjerskich, salonów kosmetycznych oraz sklepów, które nie oferują dóbr podstawowych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Hiszpania: rząd zgodził się na uroczystości religijne z udziałem wiernych
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Hiszpania: rząd zgodził się na uroczystości religijne z udziałem wiernych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.