Hiszpania zwróci się o pomoc dla banków
Oczekuje się, iż do poniedziałku Hiszpania zwróci się z oficjalną prośbą o dokapitalizowanie jej banków. Tego dnia do Aten powróci trojka reprezentująca kredytodawców Grecji - ogłosił w czwartek w Luksemburgu szef eurogrupy Jean-Claude Juncker.
17 krajów unii walutowej zobowiązało się 9 czerwca przeznaczyć na dokapitalizowanie hiszpańskich banków do 100 mld euro, w nadziei na uratowanie instytucji obciążonych toksycznymi aktywami, których znaczną część stanowią kredyty udzielone sektorowi nieruchomości.
Jak wyjaśnił Juncker, pomoc będzie pochodzić z Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF), a następnie z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (EMS). Zastąpi on EFSF 1 lipca.
Komisarz UE ds. gospodarczych, walutowych i euro Olli Rehn dodał, że "decyzja eurogrupy na temat ratowania hiszpańskiego sektora bankowego zostanie podjęta do 9 lipca". Wówczas po raz kolejny zbiorą się ministrowie finansów strefy euro.
Premier Hiszpanii Mariano Rajoy wezwał w czwartek do "jak najszybszego" przelania bankom funduszy pomocowych ze strefy euro.
Juncker powiedział też, że w poniedziałek do Grecji wróci trojka, czyli eksperci Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego (EBC) i Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), by ocenić wprowadzanie programu oszczędnościowego i stan reform w Grecji.
Juncker dodał, że "do końca tego miesiąca" z EFSF odblokowany zostanie miliard euro dla Grecji.
Grecja od czwartku ma nowy rząd, na czele którego stanął premier Antonis Samaras. Konserwatywna Nowa Demokracja (ND) Samarasa jest główną siłą w trójpartyjnej koalicji, w skład której wchodzi jeszcze socjalistyczny PASOK i umiarkowana Demokratyczna Lewica.
Ateny chciałyby, aby kredytodawcy o dwa lata wydłużyli okres, w którym kraj musi uzdrowić swoje finanse.
Szefowa MFW Christine Lagarde w Luksemburgu zaapelowała do EBC o "bardziej twórczą i pomysłową politykę", która doprowadziłaby do wzrostu i pomogłaby strefie euro w zażegnaniu kryzysu długu publicznego.
Skomentuj artykuł