Ile dzieci w Europie żyje w biedzie? Są najnowsze dane

Ile dzieci w Europie żyje w biedzie? Są najnowsze dane
Fot. depositphotos.com
KAI / kb

Międzynarodowa organizacja Save The Children opublikowała szokujący raport na temat ubogich dzieci na Starym Kontynencie. Choć Europa uchodzi za jeden z najbogatszych i najbardziej ambitnych pod względem socjalnym regionów świata, okazuje się, że nie jest w stanie wyżywić własnych dzieci. 20 mln młodych Europejczyków żyje w biedzie.

We Włoszech w ubiegłym roku liczba biednych dzieci zwiększyła się o 200 tys. Najbardziej narażone są rodziny wielodzietne i migranci.

Dzieci żyjące w biedzie w Europie

Jak twierdzi Antonella Inverno z włoskiego oddziału Save The Children, pandemia naocznie pokazała, że państwo jest nieskuteczne w udzielaniu pomocy tym najbardziej zagrożonym środowiskom. Niepokojące jest również to, że ubóstwo dzieci staje się w Europie problemem powszechnym. Również w kraju takim jak Niemcy, co czwarte dziecko jest zagrożone ubóstwem. W Hiszpanii i Rumunii co trzecie dziecko żyje poniżej progu ubóstwa. Co gorsza, przed biedą nie chroni dziś już nawet praca – mówi Inverno.

- W takich krajach jak Hiszpania czy Holandia 40 proc. dzieci zagrożonych biedą żyje w rodzinach, w których oboje rodziców ma pracę. Pokazuje to, że wciąż poszerza się klasa tak zwanych ubogich pracowników. A zatem problemem jest zarówno jakość pracy, jak i polityki rodzinnej, zwłaszcza w odniesieniu do rodzin wielodzietnych czy imigranckich. Ponadto ubóstwo materialne jest ściśle związane z ubóstwem edukacyjnym. Coraz bardziej sprawdza się reguła, że ten kto nie urodził się w środowisku uprzywilejowanym, będzie miał coraz więcej problemów ze zdobyciem odpowiedniego wykształcenia, które umożliwiłoby mu wydostanie się z biedy. Jest to związane z jakością oświaty, służby zdrowia, mieszkania, a także wyżywienia. W Europie powrócił bowiem problem ubóstwa żywnościowego. Znów są dzieci, które nie mają przynajmniej jednego pełnego posiłku dziennie. Innymi słowy dzieci, które są ubogie w dzieciństwie, najprawdopodobniej będą ubogie również jako dorośli - tłumaczy Inverno.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Mirosława Kareta

Bękart, darmozjad, posługaczka. Opowieść o wiejskiej dziewczynie, która została służącą do wszystkiego

Gdy pochodzenie wydaje się przesądzać o dalszym losie, siła charakteru może zmienić wiele

Bycie nieślubnym dzieckiem nie jest łatwe, szczególnie na XIX-wiecznej wsi,...

Skomentuj artykuł

Ile dzieci w Europie żyje w biedzie? Są najnowsze dane
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.