Indie: 24 winnych masakry muzułmanów

Indie: 24 winnych masakry muzułmanów
(fot. shutterstock.com)
PAP / kw

Sąd w Indiach uznał w czwartek 24 osoby za winne udziału w masakrze muzułmanów w 2002 roku podczas starć międzyreligijnych w Gudżaracie, na zachodzie kraju. Wówczas premierem tego stanu, przy granicy z Pakistanem, był obecny premier Indii Narendra Modi.

Jedenaście osób zostało uznanych za winnych zabójstwa 69 muzułmanów w Ahmadabadzie. Grozi im kara śmierci; wymiar kary zostanie ogłoszony w poniedziałek. Sąd uniewinnił 36 osób ze względu na brak dowodów.

Po ogłoszeniu wyroku na sali wybuchły okrzyki radości, rodziny ofiar oklaskiwały sędziego i dziękowały mu za decyzję. "Cieszę się, że 24 oskarżonych zostało uznanych za winnych, ale smutno mi, że pozostali zostali uniewinnieni. To częściowa sprawiedliwość, będę walczyć do samego końca" - powiedziała Zakia Jafri, której mąż zginął w masakrze.

Oskarżyciel domagał się dożywocia dla wszystkich oskarżonych. Byli oni sądzeni za podpalenie budynków w dzielnicy Gulbarg Society w Ahmadabadzie i zabicie muzułmanów, którzy się tam schronili.

Fala przemocy między hinduistami a muzułmanami wybuchła po podpaleniu w lutym 2002 roku przez islamski tłum pociągu, którym jechali pielgrzymujący wyznawcy hinduizmu. Żywcem spłonęło 59 osób. W akcjach odwetowych prowadzonych głównie w dzielnicach muzułmańskich zginęło ponad 1000 ludzi, głównie muzułmanie. Był to jeden z najtragiczniejszych epizodów przemocy religijnej w Indiach od uzyskania niepodległości przez ten kraj. Za udział w zamieszkach skazano już ponad 100 osób.

Premier Modi był krytykowany za brak reakcji na przemoc, ale zawsze odrzucał te oskarżenia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Indie: 24 winnych masakry muzułmanów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.