Początkowo wydano ostrzeżenie przed tsunami dla prowincji Celebes Południowy i Celebes Zachodni, a mieszkańcom tych terenów zalecono ewakuację. Wkrótce ostrzeżenie zostało odwołane.
Epicentrum wstrząsu znajdowało się w środkowej części wyspy, na głębokości 10 km. Kilka godzin wcześniej na tym samym obszarze miał miejsce słabszy wstrząs sejsmiczny. Według indonezyjskich władz właśnie to wcześniejsze trzęsienie doprowadziło do śmierci jednej osoby; zniszczonych zostało także kilka domów.
To kolejne w serii trzęsień ziemi, jakie miały miejsce w Indonezji w ostatnich miesiącach. Pod koniec lipca i na początku sierpnia leżącą kilkaset kilometrów na południe od Celebes wyspę Lombok nawiedziły wstrząsy o magnitudzie 6,4 i 6,9; w ich wyniku zginęło około 550 osób, a około 1500 zostało rannych. W połowie sierpnia na wyspie odnotowano kolejny wstrząs sejsmiczny o magnitudzie 6,9.
W sumie w wyniku tych kataklizmów zniszczone zostały dziesiątki tysięcy domów mieszkalnych, meczetów i innych budynków; bez dachu nad głową zostało 390 tys. osób. Koszt naprawy zniszczeń ma wynieść ponad 415 mln euro.
Indonezja, będąca największym archipelagiem na świecie, położona jest w tzw. pacyficznym pierścieniu ognia, charakteryzującym się dużą aktywnością sejsmiczną.
Skomentuj artykuł