Inspektorzy ONZ ds. broni chemicznej w Syrii

(fot. EPA/YOUSSEF BADAWI)
AFP,Reuters / PAP / slo

Dwoje ekspertów ONZ ds. broni chemicznej Ake Sellstroem i Angela Kane przyjechało w środę do Damaszku - podała agencja AFP. Będą rozmawiać z władzami na temat przygotowania oenzetowskiej misji, która zbada zarzuty dotyczące stosowania gazów bojowych w Syrii.

Sellstroem jest szwedzkim naukowcem, który w marcu został wyznaczony przez ONZ na szefa misji badającej kwestię zastosowanie w Syrii broni chemicznej; Kane jest Wysokim Przedstawicielem Sekretarza Generalnego ONZ ds. Rozbrojenia.

- W odpowiedzi na zaproszenie syryjskiego rządu pani Kane i pan Sellstroem przybyli do Syrii z oficjalną dwudniową wizytą, podczas której spotkają się z wysokimi przedstawicielami syryjskich władz - powiedział przedstawiciel ONZ w Damaszku Chaled al-Masri.

Kane poinformowała po przyjeździe, że wraz z Sellstroemem będzie przygotowywać grunt pod śledztwo w sprawie użycia broni chemicznej.

11 lipca rzecznik ONZ poinformował, że Sellstroem i Kane "przyjęli zaproszenie syryjskiego rządu, by udać się do Damaszku, aby zakończyć konsultacje" w sprawie utworzenia misji oenzetowskiej, która na terytorium Syrii zbadałaby zarzuty dotyczące użycia broni chemicznej.

Syryjski reżim nalegał, by eksperci ONZ skoncentrowali się na domniemanym użyciu toksycznego gazu (sarinu) przez opozycję w marcu, podczas ataku w pobliżu Aleppo. Na początku lipca ambasador Rosji przy ONZ Witalij Czurkin powiedział, że Moskwa ma dowody, iż w Syrii sarinu użyli powstańcy, a nie wojska wierne prezydentowi Baszarowi el-Asadowi. W pobliżu Aleppo zginęło ponad 20 osób.

Zarówno siły rządowe jak i powstańcy obwiniają się nawzajem o stosowanie broni chemicznej. Każda ze stron konfliktu utrzymuje, że nie użyła gazu bojowego.

Według ONZ władze w Damaszku nie zezwalały dotąd, by eksperci zajęli się również oskarżeniami, sformułowanymi przez Francję i Wielką Brytanię, iż to armia wierna Asadowi użyła w grudniu 2012 roku sarinu w walkach z powstańcami w Hims. Wizyty śledczych w tym miejscu domaga się sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun.

4 czerwca szef francuskiego MSZ Laurent Fabius oskarżył reżim Asada o użycie, przynajmniej raz, sarinu przeciwko rebeliantom w Syrii. Dziesięć dni później USA powtórzyły te zarzuty pod adresem reżimu w Damaszku.

W Syrii trwa od marca 2011 roku konflikt zbrojny, w którym zginęło około 100 tys. ludzi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Inspektorzy ONZ ds. broni chemicznej w Syrii
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.