Iran wniósł skargę przeciwko USA w sprawie sankcji gospodarczych

Iran wniósł skargę przeciwko USA w sprawie sankcji gospodarczych
(fot. shutterstock.com)
PAP / ms

Iran wniósł skargę do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w związku z ponownym nałożeniem sankcji gospodarczych przez Stany Zjednoczone - podało we wtorek irańskie MSZ.

Rzecznik ministerstwa poinformował, że MTS zarejestrował skargę w poniedziałek. Skarga - jak zauważa agencja AFP - została złożona w odpowiedzi na majową decyzję Waszyngtonu o wycofaniu się z umowy nuklearnej z 2015 r. i ponownym nałożeniu sankcji gospodarczych na Iran.

Jej celem jest "pociągnięcie USA do odpowiedzialności za bezprawne, ponowne, jednostronne nałożenie sankcji" - napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Iranu Dżawad Zarif.

"Iran jest w pełni zaangażowany na rzecz praworządności w obliczu pogardy Stanów Zjednoczonych dla dyplomacji i zobowiązań prawnych. Koniecznie należy przeciwdziałać nawykowi naruszania prawa międzynarodowego" - dodał.

Teheran twierdzi, że sankcje gospodarcze naruszają zobowiązania międzynarodowe, w tym traktat o wzajemnych stosunkach podpisany z 1955 r. między Iranem a USA, umowę, która została podpisana przez obie strony na długo przed rewolucją irańską z 1979 r., ale wciąż jest przywoływana przez Iran w toczących się sporach prawnych.

Zawarta w lipcu 2015 roku umowa między sześcioma mocarstwami (USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy) a Iranem miała na celu ograniczenie programu nuklearnego tego kraju w zamian za stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji gospodarczych.

Na początku maja prezydent USA Donald Trump wycofał swój kraj z tego porozumienia, argumentując, że nie obejmuje ono irańskiego programu pocisków balistycznych, nie odnosi się do prób wywierania wpływu przez Iran na państwa regionu ani nie wyznacza perspektyw po wygaśnięciu umowy w 2025 roku.

Poinformował też o ponownym wprowadzeniu wszystkich sankcji nałożonych na ten kraj, które obowiązywały przed zawarciem umowy. Część sankcji ma wejść ponownie w życie po upływie 90-dniowego okresu przejściowego, tj. 6 sierpnia, a część po 180 dniach, czyli 4 listopada.

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ma również 8 października br. wysłuchać skargę, którą Iran złożył dwa lata temu przeciwko Stanom Zjednoczonym w związku z zamrożeniem ok. 2 mld USD aktywów pieniężnych posiadanych za granicą.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Iran wniósł skargę przeciwko USA w sprawie sankcji gospodarczych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.