Irlandia spełniła warunki nadzwyczajnej pomocy

Irlandia spełniła warunki nadzwyczajnej pomocy
(fot. Lee Jordan / Foter.com / CC BY-SA)
PAP / pz

Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i MFW (tzw. trojka) uznały w czwartek na podstawie zakończonego przeglądu, że Irlandia spełniła warunki, które przyjęła, występując o nadzwyczajną pomoc w wys. 85 mld euro z końcem 2010 roku.

Minister finansów Irlandii Michael Noonan powiedział z tej okazji, że "kraj odzyskał swobodę decyzji gospodarczych". Dodał, że Irlandia jest dobrze przygotowana do powrotu na międzynarodowy rynek finansowy.

O pomoc do trojki w listopadzie 2010 r. wystąpił poprzedni rząd Briana Cowena po wpompowaniu 64 mld euro w irlandzki sektor bankowy, który załamał się wskutek przeinwestowania na rynku nieruchomości. W okresie spowolnienia gospodarki rekapitalizacja banków zaszkodziła kondycji finansów publicznych.

Trzyletni program trojki zobowiązujący rząd Irlandii do redukcji deficytu finansów publicznych (do 4,8 proc. PKB w 2014 r. wobec 7,3 proc. PKB w 2013 r.) przez zwiększenie podatków i zmniejszenie wydatków upływa 15 grudnia. Po tym terminie Irlandia może finansować się na międzynarodowym rynku, emitując obligacje.

Rząd premiera Endy Kenny'ego wciąż rozważa, czy nie zabezpieczyć się przed ryzykiem perturbacji rynkowych, występując o awaryjną linię kredytową, podobną do tej, którą ma Polska. Może wystąpić o nią do ESM (Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego) lub MFW.

W ocenie komentatorów rząd Irlandii obawia się, że przyszłoroczne testy odpornościowe (tzw. stress testy) europejskich banków zarządzone przez EBC będą bardzo rygorystyczne i mogą wykazać, iż irlandzki sektor bankowy wciąż nie stanął na nogi. Przyszłoroczne testy EBC uznawane są za sprawdzian wiarygodności tej instytucji, ponieważ dwa wcześniejsze nie były zbyt wymagające.

Irlandia wyszła z recesji w II kw. 2013 r., gdy jej gospodarka wzrosła o 0,4 proc. kwartał do kwartału. Irlandczycy nie protestowali na ulicach, ale za kryzys zapłacili wysoką cenę. Rząd obniżył świadczenia socjalne i wprowadził podatek katastralny. Przyszłoroczny budżet przewiduje cięcia wielkości 2,5 mld euro. Trojka widzi dalsze pole do cięć w służbie zdrowia.

Między kwietniem 2012 r. a kwietniem 2013 r. 89 tys. Irlandczyków wyemigrowało. W porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej jest to przyrost o 2,2 proc. Dwie trzecie emigrantów to ludzie w wieku produkcyjnym.

Wyrównana sezonowo stopa bezrobocia w Irlandii w sierpniu br. wyniosła 13,6 proc., co sytuuje ten kraj powyżej średniej dla strefy euro (12,2 proc.).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Irlandia spełniła warunki nadzwyczajnej pomocy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.