Japonia: rząd znosi stan wyjątkowy przed czasem, ale nie w Tokio

Japonia: rząd znosi stan wyjątkowy przed czasem, ale nie w Tokio
(fot. PAP/EPA/FRANCK ROBICHON)
PAP / jb

Rząd Japonii ogłosił w piątek, że w związku ze spadkiem liczby infekcji stan wyjątkowy z powodu pandemii Covid-19 zostanie zniesiony wszędzie poza Tokio i trzema sąsiednimi prefekturami w poniedziałek, a więc tydzień wcześniej, niż pierwotnie planowano.

 

Stan wyjątkowy ogłoszono w styczniu w 11 spośród 47 prefektur Japonii, na obszarze zamieszkanym przez ponad połowę ludności kraju. Decyzja miała na celu opanowanie narastającej wówczas trzeciej fali pandemii. W lutym restrykcje zniesiono już w prefekturze Tochigi.

Z końcem tego miesiąca przestaną one obowiązywać również w prefekturach Osaka, Kioto, Hyogo, Aichi, Gifu i Fukuoka – powiedział dziennikarzom minister ds. rewitalizacji gospodarczej Yasutoshi Nishimura po posiedzeniu panelu doradców, który zatwierdził tę decyzję.

Stan wyjątkowy będzie wciąż obowiązywał w Tokio i sąsiednich prefekturach Kanagawa, Saitama i Chiba. Zgodnie z planem ma się tam skończyć 7 lutego.

DEON.PL POLECA

 

Członkowie panelu zalecili, aby po zniesieniu stanu wyjątkowego w sześciu prefekturach pilnie monitorowano szerzenie się nowych wariantów koronawirusa oraz dostępności miejsc w szpitalach. Przestrzegli mieszkańców przed utratą czujności.

Obawy dotyczą szczególnie młodych ludzi, na których zniesienie stanu wyjątkowego może wywrzeć „wpływ psychologiczny” – powiedział Nishimura, zapowiadając utrzymanie „ścisłych środków zapobiegania infekcjom”.

Liczba wykrywanych w Japonii nowych zakażeń koronawirusem znacznie spadła od szczytu trzeciej fali pandemii, odnotowanego na początku stycznia. W kraju odnotowano łącznie ok. 427 tys. zakażeń koronawirusem, a ponad 7,7 tys. pacjentów zmarło – wynika z danych ministerstwa zdrowia.

Źródło: PAP / jb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz Nowak OP, Marcin Jakimowicz

Przejdź kryzys z nadzieją

Czy rozczarowani postawą wielu ludzi Kościoła nadal jesteśmy w stanie funkcjonować w nim jak dotychczas? Jak w dzisiejszych czasach wytrwać w wierze i nie stracić nadziei? Co robić, gdy ze wspólnoty...

Skomentuj artykuł

Japonia: rząd znosi stan wyjątkowy przed czasem, ale nie w Tokio
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.