W Japonii powołano ministra ds. samotności i izolacji społecznej

W Japonii powołano ministra ds. samotności i izolacji społecznej
fot. Eutah Mizushima / Unsplash
KAI / pk

Premier Japonii Yoshihide Suga utworzyl 12 lutego nowe ministerstwo - ds. samotności i izolacji społecznej. Głównym jego zadaniem ma być "przeciwdziałanie i usuwanie" obu tych zjawisk oraz "budowanie nowych związków między ludźmi".

Na czele nowego urzędu stanął Tetsushi Sakamoto (ur. 1950). Wcześniej był on ministrem ds. ożywienia regionów i zasłynął jako twórca różnych programów pomocy osobom starszym, samotnym i ubogim dzieciom. Działał także na rzecz wzrostu dzietności w rodzinach japońskich.

Szef rządu podkreślił, że dzieje się to w czasach pandemii, "od której bardziej niż mężczyźni cierpią kobiety i to wśród nich jest obecnie więcej samobójstw". Zwracając się do nowego ministra wyraził nadzieję, że "rozpozna on ten problem i podejmie w związku z nim odpowiednie działania".

Zdaniem polskiego dominikanina o. Jarosława Janocińskiego, od ponad 40 lat pracującego w Japonii, nazwa nowego ministerstwa, która w oryginale brzmi "kodoku to koritsu" (samotność i izolacja społeczna) rzeczywiście odzwierciedla duży problem społeczny w tym kraju. Są to słowa, mające swoje niekiedy bardzo bolesne w tej kulturze i społeczeństwie znaczenie.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Grzywocz
25,13 zł
35,90 zł

Czy duchowość może szkodzić?
Gdzie zaczyna się opętanie, a gdzie choroba?
Czy myśli bluźniercze podsyłają nam demony?
Czym różni się zwykły smutek od depresji?

Ksiądz Krzysztof Grzywocz był niewątpliwie jednym z najbardziej...

Skomentuj artykuł

W Japonii powołano ministra ds. samotności i izolacji społecznej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.