KE: obecnie nie ma rozmów o tym, by dołączyć Sputnik V do unijnego portfolio zakupów

KE: obecnie nie ma rozmów o tym, by dołączyć Sputnik V do unijnego portfolio zakupów
fot. Steven Cornfield / Unsplash
1 miesiąc temu
PAP / pk

Obecnie nie są prowadzone rozmowy, by włączyć szczepionkę Sputnik V do unijnego portfolio zakupów - powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej ds. zdrowia Stefan de Keersmaecker.

Przypomniał o jednak, że decyzje w ramach wspólnej strategii zakupowej są podejmowane wspólnie przez KE i państwa członkowskie. Ewentualne włączenie Sputnika V do wspólnego portfolio wymagałoby takiej zgody.

Wcześniej tego dnia Europejska Agencja Leków (EMA) ogłosiła, że jej Komitet ds. Leków rozpoczął przyspieszoną ocenę (rolling review) szczepionki Sputnik V przeciw Covid-19, opracowanej przez rosyjskie Narodowe Centrum Epidemiologii i Mikrobiologii im. Gamalei.

Z kolei rzecznik KR Eric Mamer dodał, że autoryzacja szczepionki przez EMA i zgoda KE na dopuszczenie jej do rynku unijnego nie oznacza, że preparat ten będzie włączony do wspólnego portfolio zakupowego Unii.

Urzędnik KE proszący o zachowanie anonimowości oznajmił w środę, że w unijnym portfolio jest obecnie już osiem szczepionek.

"Sześć zakontraktowanych, dwie w procesie dogadywania umów. Myślę, że na obecnym etapie to portfolio zamówień jest wielokrotnie większe niż potrzebujemy. Ale gdyby była taka wola państw członkowskich, to oczywiście do takich umów można przystąpić" - stwierdził dopytywany, czy KE włączy do portfolio Sputnik V.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

KE: obecnie nie ma rozmów o tym, by dołączyć Sputnik V do unijnego portfolio zakupów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.