KE: wprowadzić gwarancję pracy dla młodych
(fot. sxc.hu)
PAP / psd
UE chce walczyć z narastającym bezrobociem wśród młodych. W środę KE przedstawiła propozycję, by każdy kraj członkowski zagwarantował młodym ludziom, którzy stracili pracę lub ukończyli szkołę, otrzymanie w ciągu czterech miesięcy oferty pracy lub szkolenia.
Przyjęty Pakiet na rzecz Zatrudnienia Młodych (Youth Employment Package) dotyczy osób do 25. roku życia i zawiera kilka zaleceń dla państw członkowskich m.in. w sprawie wprowadzenia gwarancji dla młodzieży.
Chodzi o to, by wszyscy z tej grupy wiekowej otrzymali maksymalnie w cztery miesiące po ukończeniu szkoły lub utracie dotychczasowej pracy odpowiedniej jakości ofertę zatrudnienia, stażu bądź kontynuowania nauki.
- Gwarancje dla młodzieży powodują koszty, ale błędem jest też pogląd, że bezrobocie nic nie kosztuje - mówił przedstawiając inicjatywę komisarz UE ds. zatrudnienia i spraw społecznych Laszlo Andor.
Na walkę z bezrobociem wśród młodzieży mają pójść środki unijne m.in. z Europejskiego Funduszu Społecznego. - Komisja jest gotowa, by dokonać istotnego wsparcia EFS, ale wszystko będzie zależało od negocjacji wieloletnich ram finansowych na lata 2014-20 - przyznał Andor. W tym roku KE dokonała przesunięć w budżecie w wysokości 10 mln euro, by wspierać zatrudnienie wśród młodych.
KE w swoich zaleceniach wzywa też państwa członkowskie, by tworzyły silne partnerstwa ze stronami społecznymi, takimi jak np. organizacje pracodawców, czy uczelniami, tak by wypracowane rozwiązania jak najlepiej powiązać ze specyfiką danego rynku pracy.
Aby ułatwić przejście ze szkoły na rynek pracy KE rozpoczęła też konsultacje z europejskimi partnerami społecznymi w sprawie tzw. ram jakości dla organizowanych w UE staży. Celem jest zapewnienie młodym ludziom jak najlepszych warunków ich odbywania, by mogli zdobyć odpowiednie doświadczenie zawodowe w bezpiecznych warunkach. Efekt konsultacji ma zostać przedstawiony latem 2013 roku.
Ponadto w ramach walki z bezrobociem wśród młodych w przyszłym roku ma też powstać Europejski Sojusz na rzecz Praktyk Zawodowych, który ma ułatwiać dostęp do praktyk we wszystkich krajach członkowskich. KE chce m.in., by program ten zmniejszał przeszkody w mobilności młodych ludzi a udane programy praktyk z jednego kraju były również implementowane w innych.
Andor podkreślał, że KE stara się rozwijać program "Twoja pierwsza praca", który pozwala na pracę i szkolenie młodych w innych krajach członkowskich. - Musimy pomóc młodym ludziom w wyjściu z tej trudnej sytuacji (bezrobocia). Musimy pomóc im w nabywaniu umiejętności i doświadczeń, których potrzebują - zaznaczył komisarz.
W UE około 5,5 mln młodych ludzi (więcej niż co piąty) nie może znaleźć pracy. Według szacunków Europejskiej Fundacji na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy (Eurofound) straty z tego tytułu sięgają 150 mld euro rocznie, czyli 1,2 proc. PKB UE. W niektórych krajach takich jak Bułgaria, Cypr, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, a także w Polsce straty są jeszcze większe, bo wynoszą ok. 2 proc. PKB.
Już w 13 krajach UE stopa bezrobocia wśród młodzieży przekracza 25 proc. W ogarniętych największym kryzysem Grecji i Hiszpanii jest to już 55 proc. Z kolei we Włoszech, Portugalii, Irlandii, Bułgarii, na Cyprze, Łotwie, Węgrzech i Słowacji jest to ponad 30 proc.
Prawie co trzeci bezrobotny poniżej 25 lat pozostaje obecnie bez pracy przez ponad 12 miesięcy. W 2011 roku takich osób było ok 1,6 mln, podczas gdy rok wcześniej 900 tys. Co gorsze szanse młodego bezrobotnego na znalezienie pracy są niskie: tylko 29,7 proc. osób w wieku 15-24 lat, które były bezrobotne w 2010 roku, znalazło pracę w 2011 roku.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Skomentuj artykuł