KE wzywa Ukrainę do kontynuowania reform

KE wzywa Ukrainę do kontynuowania reform
(fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY)
PAP / pk

Komisja Europejska wezwała w poniedziałek Ukrainę do kontynuowania reform, a tamtejszych przywódców do wykorzystania kryzysu jako okazji do pokazania, że są w stanie sprostać wyzwaniom związanym z transformacją.

- Potrzebny jest dalszy nacisk na wprowadzanie reform. Kontynuacja pracy jest kluczowa. Czekamy na rezultaty, które są istotne zwłaszcza dla obywateli ukraińskich - powiedziała na poniedziałkowej konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka KE ds. zagranicznych Maja Kocijanczicz.

Jak podkreśliła, KE z uwagą obserwuje wydarzenia na Ukrainie. Zauważyła, że tamtejsze władze wykonały znaczną pracę w ostatnich miesiącach w celu realizacji planu reform i teraz kluczowe jest, by liderzy polityczni nadal byli skoncentrowani na tej pracy.

To nawiązanie do sytuacji politycznej na Ukrainie, gdzie w czwartek faktycznie przestała istnieć koalicja rządowa, gdy dwa dni wcześniej w parlamencie podjęto nieudaną próbę obalenia rządu.

DEON.PL POLECA

- Kryzys może być postrzegany jako okazja do poprawy jakości pracy i przekonania obywateli Ukrainy, że liderzy (polityczni) są w stanie sprostać wyzwaniu systematycznej transformacji, tak jak zażądali tego ludzie, którzy poszli przed dwoma laty na Majdan - oświadczyła Kocijanczicz.

Zachód jest zaniepokojony stanem przemian na Ukrainie po dymisji ministra rozwoju gospodarczego Aivarasa Abromavicziusa, który oświadczył na początku lutego, że reformy są umyślnie blokowane, a ludzie z otoczenia prezydenta Petra Poroszenki używają swych wpływów do osiągania własnych celów biznesowych.

W wyniku odejścia Abromavicziusa na Ukrainie zaczęto mówić o przyspieszonych wyborach parlamentarnych.

10 lutego szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde oświadczyła, że program pomocowy MFW dla Ukrainy jest zagrożony, jeśli rząd w Kijowie nie będzie wdrażał koniecznych reform.

Lagarde wyraziła zaniepokojenie powolnym postępem Ukrainy w poprawie zarządzania i w zwalczaniu korupcji.

W ramach zatwierdzonego w marcu 2015 roku czteroletniego programu rozszerzonego finansowania Ukraina ma otrzymać od MFW pomoc w wysokości 17,5 mld dolarów. Fundusz stale obserwuje jednak postępy w reformach i uzależnia od ich realizacji wypłatę kolejnych transz pomocy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

KE wzywa Ukrainę do kontynuowania reform
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.