KE: zakończono negocjacje z Grecją

KE: zakończono negocjacje z Grecją
(fot. Erik Eskedal / CC BY 2.0 / flickr.com)
Anna Widzyk / PAP / mg

Negocjacje na szczeblu technicznym w sprawie nowego wsparcia dla Grecji zostały zakończone po wyjaśnieniu we wtorek ostatnich szczegółów porozumienia - poinformowała w środę rzeczniczka KE ds. finansowych Annika Breidthardt. Trwają uzgodnienia polityczne.

- Wczoraj (we wtorek) uzgodniliśmy techniczne porozumienie między instytucjami a władzami Grecji na podstawie dokumentu szczytu euro z 13 lipca (...) Wszystkie ostatnie szczegóły zostały wyjaśnione. Tekst memorandum został wysłany do krajów członkowskich wczoraj wieczorem - powiedziała Breidthardt. Dodała, że w środę grecki rząd przedstawił parlamentowi "znacząca liczbę ustaw".

- Polityczny proces będzie kontynuowany - dodała. Jeszcze w środę po południu odbędzie się kolejna telekonferencja komitetu ds. ekonomicznych i finansowych, w skład którego wchodzą przedstawiciele ministrów finansów państw UE.

Według rzeczniczki we wtorek szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker rozmawiał telefonicznie z "głównymi architektami porozumienia z Grecją", czyli kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Francji Francois Hollande'em na temat politycznego sfinalizowania porozumienia z Atenami.

DEON.PL POLECA

Na razie nie zwołano jednak posiedzenia eurogrupy, czyli ministrów finansów państw strefy euro, którzy muszą zatwierdzić porozumienie w sprawie trzeciego pakietu pomocy dla Grecji o wartości 85 mld euro.

Według nieoficjalnych informacji spotkanie mogłoby się odbyć w piątek po południu, po przegłosowaniu przez parlament w Atenach memorandum, uzgodnionego z instytucjami reprezentującymi wierzycieli, czyli KE, Europejskim Bankiem Centralnym i Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

Uruchomienie programu będzie wymagać też zgody parlamentów kilku krajów strefy euro, w tym Niemiec.

Negocjatorom zależało na wypracowaniu porozumienia przed 20 sierpnia, bo tego dnia mija termin spłaty bieżącej greckiej należności wobec Europejskiego Banku Centralnego (EBC) wynoszącej 3,5 mld euro. Bez międzynarodowej pomocy Grecja nie będzie w stanie spłacić tej należności.

Jeżeli do tego czasu nowy program pomocy nie zostanie uruchomiony, to możliwe jest udzielenie Atenom drugiej pożyczki pomostowej na spłatę zobowiązań wobec EBC. W lipcu Grecja dostała już na ten cel ponad 7 mld euro z wspólnego dla całej UE Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji Finansowej (EFSM).

Rozmowy w sprawie trzeciego pakietu pomocowego, który ma uchronić Grecję przed bankructwem i przed wyjściem ze strefy euro, rozpoczęły się 20 lipca. Tydzień wcześniej przywódcy państw strefy euro podczas szczytu w Brukseli porozumieli się co do rygorystycznych warunków wznowienia z Grecją negocjacji.

W zamian za wsparcie Ateny zobowiązały się do przeprowadzenia natychmiastowych reform (tzw. prior actions) jeszcze zanim program pomocy zostanie uruchomiony. Wśród tych działań są np. deregulacja rynku gazu ziemnego, ustanowienie funduszu o wartości 50 mld euro, które pochodzić mają m.in. z prywatyzacji i mają zostać przeznaczone na rekapitalizację banków oraz zmniejszenie zadłużenia, likwidację ulg podatkowych dla rolników, a także podwyżka z 4 do 6 proc. podatku solidarnościowego od zarabiających między 50 tys. a 100 tys. euro rocznie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

KE: zakończono negocjacje z Grecją
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.