Co roku - w czasie wakacji - minister edukacji narodowej ogłasza podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej na nowy rok szkolny. Do wydania takiego dokumentu minister edukacji jest zobowiązana przepisami ustawy Prawo Oświatowe; wcześniej takie zobowiązanie wynikało z przepisów ustawy o systemie oświaty.
W piątek na stronie internetowej MEN opublikowano kierunki polityki oświatowej państwa ogłoszone przez ministra Dariusza Piontkowskiego.
Podstawowe działania
Podstawowe kierunki na rok szkolny 2019/2020, czyli działania priorytetowe, opisano w sześciu punktach:
1) profilaktyka uzależnień w szkołach i placówkach oświatowych;
2) wychowanie do wartości przez kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych;
3) wdrażanie nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych;
4) rozwijanie kompetencji matematycznych uczniów, rozwijanie kreatywności, przedsiębiorczości i kompetencji cyfrowych uczniów, w tym bezpieczne i celowe wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego;
5) tworzenie oferty programowej w kształceniu zawodowym
6) wdrażanie nowych podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego.
Kontrole w szkołach
W dokumencie minister określa również zadania z zakresu nadzoru pedagogicznego dla kuratorów. Wynika z nich, że MEN chce, by kontrole pracowników kuratoriów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych dotyczyły: zgodności z przepisami prawa funkcjonowania monitoringu wizyjnego w szkołach oraz zgodności z przepisami prawa organizowania zajęć w grupie do pięciu uczniów lub w formie indywidualnej oraz udzielania uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formie zindywidualizowanej ścieżki kształcenia.
Kontrole w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe (branżowych szkołach I stopnia, technikach, szkołach policealnych) mają dotyczyć zgodności oferty kształcenia zawodowego z nową klasyfikacją zawodów szkolnictwa branżowego.
Minister Piontkowski wyznaczył ponadto tematy ewaluacji w roku szkolnym 2019/2020. W dokumencie zaznaczono, że ewaluacje problemowe mają stanowić 60 proc. wszystkich ewaluacji w roku szkolnym.
Tematy ewaluacji
Ewaluacje problemowe w przedszkolach i innych formach wychowania przedszkolnego oraz oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych dotyczyć będą trzech tematów: "Procesy wspomagania rozwoju i edukacji dzieci są zorganizowane w sposób sprzyjający uczeniu się", "Przedszkole wspomaga rozwój dzieci, z uwzględnieniem ich indywidualnej sytuacji" i "Rodzice są partnerami przedszkola".
Ewaluacje problemowe w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych dla dzieci i młodzieży dotyczyć będą tematów: "Kształtowane są postawy i respektowane normy społeczne", "Szkoła lub placówka wspomaga rozwój uczniów, z uwzględnieniem ich indywidualnej sytuacji", "Rodzice są partnerami szkoły lub placówki".
Resort edukacji zamierza monitorować m.in. realizację obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego w szkole, przechodzenie uczniów ze szkół ogólnodostępnych do szkół specjalnych, prowadzenie działalności innowacyjnej, kształcenie u uczniów kompetencji kluczowych oraz wspieranie potencjału rozwojowego uczniów i stwarzanie warunków do ich aktywnego i pełnego uczestnictwa w życiu przedszkola, szkoły i placówki oraz w środowisku społecznym.
Skomentuj artykuł