Komisja chce wyjaśnień od młodego Murdocha

PAP / drr

Komisja Izby Gmin badająca doniesienia o podsłuchach w "News of the World" Ruperta Murdocha zwróciła się w piątek do jego syna Jamesa o dodatkowe wyjaśnienia w tej sprawie - wbrew jego zeznaniom dwaj byli pracownicy gazety twierdzą, że wiedział o podsłuchach.

James Murdoch jest szefem News International (NI), czyli części News Corp. Ruperta Murdocha odpowiedzialnej za wydawanie tytułów prasowych w Wielkiej Brytanii.

Parlamentarna Komisja Śledcza ds. Kultury, Mediów i Sportu oświadczyła w piątek, że zwróciła się do Murdocha juniora o dodatkowe wyjaśnienia, ponieważ jego dwaj byli wysoko postawieni współpracownicy podważyli jego dotychczasowe zeznania twierdząc, że wiedział o podsłuchach w gazecie.

Ostatni redaktor naczelny tabloidu "News of the World" ("NotW") Colin Myler (gazeta nie ukazuje się od 10 lipca) i były doradca prawny NI Tom Crone zarzucili Jamesowi Murdochowi, że wprowadził w błąd komisję parlamentarną twierdząc, że nie wiedział o zakresie podsłuchów w "NotW" i jeszcze do niedawna sądził, że winien tych praktyk był tylko jeden reporter.

W oświadczeniu mężczyźni argumentowali, że poinformowali Murdocha o wewnętrznym e-mailu z 2005 roku, który zawierał zapis podsłuchiwanych rozmów szefa federacji piłki nożnej Gordona Taylora.

Przewodniczący komisji John Whittingale o wyjaśnienia - na razie na piśmie, bez konieczności składania ich osobiście - zwrócił się także do Mylera i Crone'a. Nie wykluczył jednak kolejnego przesłuchania już przed komisją w przyszłości.

Jeśli Murdochowi udowodni się, że istotnie jest tak, jak mówią Myler i Crone, może on zostać oskarżony o utrudnianie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.

James Murdoch mówił wcześniej, że obstaje przy swoich wcześniejszych zeznaniach, ale jest gotów odpowiedzieć pisemnie na dodatkowe pytania.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Komisja chce wyjaśnień od młodego Murdocha
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.