Korea Północna wystrzeliła pocisk balistyczny

Korea Północna wystrzeliła pocisk balistyczny
(fot. Astrelok / Shutterstock.com)
4 lata temu
PAP / MC

Korea Północna dokonała w sobotę wystrzelenia z okrętu podwodnego najprawdopodobniej pocisku balistycznego (SLBM) - poinformowały władze wojskowe Korei Południowej. Pocisk balistyczny klasy woda-ziemia może przenosić głowice jądrowe.

Według południowokoreańskiego sztabu generalnego pocisk, który wystrzelono na wysokości miasta portowego Sinpo na wschodnim wybrzeżu Korei Północnej, przeleciał ok. 30 km, co wg cytowanych źródeł świadczy o tym, że próba się nie powiodła, gdyż pocisk tego typu pokonuje co najmniej 300 km.
Pierwszej próby wystrzelenia pocisku z okrętu podwodnego Pjongjang dokonał w roku 2015; eksperci orzekli wówczas, że to wstępna faza rozwoju tego typu broni, która udoskonalona może jednak zagrozić sąsiadom Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, a także USA.
Reuters pisze, że kolejne próby były poniżej oczekiwań Pjongjangu, a nagranie pokazujące odpalenie (w grudniu) pocisku balistycznego z okrętu podwodnego zostało sfałszowane.
Pjongjang kontynuuje próby z rakietami balistycznymi mimo przyjętej 2 marca przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji, która zdecydowanie zaostrzyła sankcje wobec Korei Północnej. Rezolucja ta była odpowiedzią na przeprowadzony przez ten kraj 6 stycznia kolejny test z bronią nuklearną.
Przedstawiciel USA oświadczył w tym tygodniu, że Korea Północna powinna wziąć przykład z Iranu, który zgodził się na ograniczenie swego programu nuklearnego w zamian za zniesienie sankcji, lecz Pjongjang nie wydaje się być gotów na taki układ - pisze Reuters.
Przypomina, że na początku maja w Korei Północnej odbędzie się pierwszy od 36 lat zjazd Partii Pracy Korei, na którym, jak się oczekuje, północnokoreański lider Kim Dzong Un obwieści, że jego kraj jest potęgą wojskową i państwem nuklearnym.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Korea Północna wystrzeliła pocisk balistyczny
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Korea Północna wystrzeliła pocisk balistyczny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.