Kraj Basków: zatrzymano trzech separatystów

Kraj Basków: zatrzymano trzech separatystów
(fot. PAP/EPA/FERNANDO VILLAR / POOL)
PAP / pk

Policja zatrzymała w poniedziałek w Vitorii w Kraju Basków trzy osoby skazane za przynależność do formalnie rozwiązanej młodzieżówki organizacji baskijskich separatystów ETA. Rozpędziła też demonstrantów, którzy ukrywali poszukiwanych.

Trzy osoby skazane na sześć lat więzienia za przynależność do organizacji Segi "zostały zatrzymane dzisiaj (w poniedziałek) przed południem" - sprecyzował rzecznik policji.

Policja rozpędziła ponadto grupkę manifestantów, którzy ukrywali trzech skazańców. Manifestanci mieli twarze zakryte maskami, a na głowach peruki - pisze agencja AFP.

Siły porządkowe zatrzymały 11 osób za "obrazę policji i stawianie oporu władzy" - dodał rzecznik.

W niedzielę kilka tysięcy demonstrantów przeszło przez centrum Vitorii, sprzeciwiając się skazaniu 7 maja siedmiu młodych ludzi na sześć lat więzienia za przynależność do Segi. Cztery z siedmiu skazanych zostało zatrzymanych przez siły porządku publicznego po ogłoszeniu wyroku.

Zakazana w Hiszpanii w 2002 r. młodzieżówka ETA dokonała samorozwiązania w połowie czerwca 2012 r., osiem miesięcy po ogłoszeniu końca walki zbrojnej przez separatystów.

Pod koniec października 2011 roku ETA ogłosiła definitywne zakończenie ponad 40-letniej walki zbrojnej. Od tego czasu organizacja jednak ani się nie rozwiązała, ani nie oddała broni, czego domagają się zarówno rząd Hiszpanii, jak i Francji. W atakach baskijskich separatystów zginęło ponad 800 osób.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraj Basków: zatrzymano trzech separatystów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.