Kto weźmie udział w akcji przeciwko Libii?

Ministerstwo obrony USA oświadczyło, że jest gotowe do wykonania rozkazów dotyczących Libii, ale nie będzie podejmować dyskusji na temat ewentualnych operacji wojskowych (fot. EPA/MOHAMED MESSARA
PAP / slo

Poszczególne państwa były w piątek powściągliwe w deklarowaniu swego bezpośredniego uczestnictwa w akcji wojskowej przeciwko Libii w ramach wyznaczonych przez czwartkową rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ.

W odpowiedzi Libia ogłosiła w piątek zawieszenie broni. Jak oświadczył libijski minister spraw zagranicznych Musa Muhammad Kusa, postanowiono wstrzymać wszelkie operacje wojskowe, by chronić cywilów zgodnie z rezolucją ONZ.

Belgia jest gotowa uczestniczyć w operacji wojskowej NATO w Libii - ogłosił minister ds. europejskich Olivier Chastel po posiedzeniu rządu. Belgowie mogą oddać do dyspozycji sześć stacjonujących w tej chwili w Grecji myśliwców F-16 oraz fregatę, która jest obecnie na Morzu Śródziemnym.

DEON.PL POLECA

Ministerstwo obrony USA oświadczyło, że jest gotowe do wykonania rozkazów dotyczących Libii, ale nie będzie podejmować dyskusji na temat ewentualnych operacji wojskowych. - Zawsze utrzymujemy stan wysokiej gotowości, by zapewnić pełną zdolność wykonania każdego rozkazu, jaki może do nas zostać skierowany- głosi odpowiedź Pentagonu na pytanie o jego przygotowania do ewentualnej akcji przeciwko Libii.

W telewizyjnym wystąpieniu w piątek wieczorem czasu polskiego prezydent Barack Obama wezwał Muammara Kadafiego, by podporządkował się żądaniom ONZ w sprawie zawieszenia broni, gdyż w przeciwnym razie narazi się na konsekwencje obejmujące również interwencję militarną.

- Zawieszenie broni musi być wprowadzone w życie natychmiast - powiedział prezydent. Zażądał też od Kadafiego wycofania wojsk z miast odbitych z rąk powstańców.

- Warunki te nie podlegają negocjacjom. Jeżeli nie będą spełnione, rezolucja ONZ zostanie wprowadzona w życie poprzez akcję militarną - oświadczył.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel potwierdziła, że jej kraj - który wstrzymał się od głosu przy uchwalaniu rezolucji przez Radę Bezpieczeństwa - nie weźmie udziału w ewentualnych militarnych działaniach w Libii. Według niej, Niemcy byłyby natomiast gotowe wysłać do Afganistanu załogi samolotów systemu wczesnego ostrzegania i kontroli AWACS, by w ten sposób odciążyć NATO w przypadku ewentualnej interwencji przeciwko reżymowi Kadafiego.

Jak powiedział szef rządu, wraz z prezydentem Bronisławem Komorowskim starają się od początku współpracy "racjonalizować obecność polskich sił zbrojnych, polskich żołnierzy poza granicami kraju". "Muszą być nadzwyczajne okoliczności, bezpośrednio lub pośrednio związane z naszym bezpieczeństwem, albo sytuacją, która wymaga solidarności całego NATO w związku z zagrożeniem dla Sojuszu" - zaznaczył Tusk.

Jeśli cokolwiek nastąpi, w trybie pilnym będę się komunikował z premierem - powiedział prezydent Komorowski o rezolucji ONZ w sprawie Libii. - Uzgodniliśmy z panem premierem, że jeśli cokolwiek nastąpi, pojawią się nowe elementy sytuacji, to w trybie pilnym, natychmiastowym będziemy się komunikowali i uzgadniali działania państwa polskiego - reagowanie na zarówno wyzwania, jak i na nowe okoliczności związane m.in. z przyjęciem rezolucji przez Radę Bezpieczeństwa ONZ - powiedział prezydent, który w piątek uczestniczył w dorocznej odprawie kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych.

Czechy nie planują udziału w ewentualnej operacji wojskowej w Libii - poinformował w czeskim radiu minister obrony Alexandr Vondra. Według niego, czeskie myśliwce wielozadaniowe Gripen nie dysponują wyposażeniem potrzebnym w tego rodzaju działaniach. "Nieprawdopodobny jest także nasz inny udział" - dodał szef resortu obrony.

Bułgaria zadeklarowała, że na obecnym etapie nie zamierza angażować się w bezpośrednie działania wojskowe w Libii. Jak powiedział minister spraw zagranicznych Nikołaj Mładenow, dla Sofii "podstawowym priorytetem pozostaje sytuacja humanitarna i wstrzymanie ognia między reżimem pułkownika Kadafiego i bojownikami w Bengazi".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kto weźmie udział w akcji przeciwko Libii?
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.