Kuba po pięciu latach uwolniła Amerykanina

(fot. PAP/EPA/James L. Berenthal / HANDOUT)
PAP / ptsj

Władze Kuby uwolniły 65-letniego Amerykanina Alana Grossa, który od pięciu lat był przetrzymywany na wyspie - podał w środę amerykański kanał informacyjny ABC News. Przedstawiciel amerykańskich władz powiedział, że Gross jest w drodze do Stanów Zjednoczonych.

Według amerykańskiego urzędnika Gross został zwolniony z przyczyn humanitarnych i weźmie udział w wymianie więźniów. Telewizja CNN informuje, że Gross zostanie wymieniony za trzech kubańskich agentów wywiadu.

Wymiana ta zwiastuje gruntowny przegląd polityki USA wobec Kuby.

W południe czasu kubańskiego (o godz. 18. czasu polskiego) swoje oświadczenia do narodu kubańskiego wydał w Białym Domu prezydent USA Barack Obama. Wydanie oświadczenia telewizyjnego zapowiedział także o tej samej godzinie prezydent Kuby Raul Castro.

Administracja prezydenta Obamy uwięzienie Grossa uznawała do tej pory za przeszkodę w poprawie stosunków z Kubą. Wymiana Amerykanina może pomóc w naprawie relacji między USA a Kubą i doprowadzić być może do zakończenia trwającego kilkadziesiąt lat amerykańskiego embarga gospodarczego wobec komunistycznej Kuby - piszą agencje.

Sam Barack Obama w grudniu br. w wydanym oświadczeniu, w piątą rocznicę aresztowania Grossa, zasugerował, że jego zwolnienie może doprowadzić do ocieplenia stosunków z Kubą. "Uwolnienie przez rząd kubański Alana ze względów humanitarnych usunie przeszkodę na drodze do bardziej konstruktywnych stosunków między USA a Kubą" - podkreślił Obama.

Trzech kubańskich agentów, którzy zostali wymienieni za Grossa są częścią tzw. kubańskiej piątki - grupy wysłanej do USA przez ówczesnego prezydenta Kuby Fidela Castro. Mężczyźni, którzy na Kubie uznawani są za bohaterów, w 2001 roku zostali skazani w Miami za działalność szpiegowską na rzecz obcego państwa i próbę spisku.

Gross został aresztowany w 2009 r., gdyż władze w Hawanie uznały rozdawanie przez niego komputerów, telefonów komórkowych i innego sprzętu telekomunikacyjnego za działalność wspierającą kubańską opozycję oraz za szpiegostwo. W marcu 2011 r. Gross został za to skazany na 15 lat więzienia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kuba po pięciu latach uwolniła Amerykanina
Komentarze (2)
17 grudnia 2014, 20:10
Jazmig zminusował, czyli moje podejrzenia, że ta wymiana jest nieprzypadkowa są chyba zasadne ;-) Rosja nie ma kasy, by dalej mieszać na Kubie. Czy może byc lepszy moment na zbliżenie Hawany i Waszyngtonu?
17 grudnia 2014, 19:00
Oby to był faktycznie przełom w stosunkach miedzy Kubą a USA.