Kuba usunięta z listy sponsorów terroryzmu

Kuba usunięta z listy sponsorów terroryzmu
(fot. unmillonedeelefantes / Shutterstock.com)
6 lat temu
PAP / ptt

Stany Zjednoczone formalnie usunęły Kubę z listy krajów sponsorów terroryzmu - poinformował w piątek Departament Stanu. To element polityki odwilży między USA a Kubą po ponad 50 latach izolacji komunistycznej wyspy.

Decyzja ogłoszona przez amerykańską dyplomację jest uważana za istotny krok na drodze do przywrócenia stosunków dyplomatycznych między USA a Kubą po 54 latach.

Usunięcie Kuby z listy było oczekiwane od ogłoszenia w połowie kwietnia przez prezydenta Baracka Obamę deklaracji na rzecz takiego rozwiązania. Zdecydowanie domagała się tego Hawana.

Obama przekazał Kongresowi opinię, że władze Kuby w ciągu ostatnich sześciu miesięcy "nie udzieliły żadnego wsparcia międzynarodowemu terroryzmowi" i "dały gwarancje, że w przyszłości nie okażą wsparcia" takim aktom.

Kongresmeni mieli następnie 45 dni na ewentualne zablokowanie tej decyzji; termin upływał w piątek. Ponieważ tego nie uczynili, decyzja Obamy wchodzi w życie. Prezydent zlecił Departamentowi Stanu rekomendację w sprawie wykreślenia Kuby z listy w ramach ogłoszonego 17 grudnia 2014 roku zwrotu w dotychczasowej polityce wobec Hawany.

Kuba była jednym z czterech krajów figurujących w amerykańskim zestawieniu państw konsekwentnie wspierających globalny terroryzm. Pozostałe z nich to Iran, Sudan i Syria.

USA umieściły Kubę na tej liście w 1982 r., oskarżając kubański reżim o popieranie baskijskich separatystów z organizacji ETA oraz kolumbijskiej lewicowej partyzantki FARC. Już w poprzednim raporcie Departament Stanu oceniał, że związki Kuby z ETA "oddaliły się", a kraj stara się wypracować pokojowe porozumienia między FARC a rządem Kolumbii.

Piątkowy krok ma według ekspertów znaczenie bardziej symboliczne niż praktyczne. Eliminuje wprawdzie zakaz otrzymywania amerykańskiej pomocy gospodarczej oraz amerykańskiej broni, a także kontrole wyposażenia o podwójnym zastosowaniu - wojskowym i cywilnym - ale Kuba wciąż pozostaje objęta szerszym amerykańskim embargiem. Do jego zniesienia konieczna jest bowiem zgoda Kongresu.

- Usunięcie zapisu na temat Kuby jest ważnym krokiem, jednak praktycznie większość ograniczeń dotyczących eksportu i zagranicznej pomocy pozostanie w mocy ze względu na szersze embargo handlowe i na broń - powiedział agencji Reutera anonimowo przedstawiciel amerykańskiej administracji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kuba usunięta z listy sponsorów terroryzmu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.