Kuchciński: Polsce zależy na sukcesie UE; bilans członkostwa jest dla nas korzystny

(fot. shutterstock.com)
PAP / fal

Polska dostrzega niedoskonałości i potrzebę reform Unii Europejskiej; zależy nam na sukcesie Wspólnoty, bo dla nas bilans członkostwa w UE jest korzystny - oświadczył w poniedziałek w Tallinie marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Marszałek Sejmu oraz marszałek Senatu Stanisław Karczewski biorą udział w dwudniowej konferencji przewodniczących parlamentów państw Unii Europejskiej. Głównym tematem rozmów w estońskiej stolicy jest przyszłość Wspólnoty oraz jej bezpieczeństwo.

Kuchciński zabrał głos w poniedziałkowej sesji dotyczącej przyszłości UE. W swoim wystąpieniu stwierdził, że "nadrzędnym celem powinna być (jej - PAP) demokratyczna odnowa".

- Polsce, mojej ojczyźnie, zależy na sukcesie UE. Dostrzegamy jej niedoskonałości i potrzebę reform, ale dla nas bilans członkostwa jest korzystny - podkreślił marszałek Sejmu.

Jak wskazał, "projekt europejski musi być zakorzeniony w rzeczywistości politycznej państw członkowskich". - Nie może być oderwany od wspólnot, jakimi są demokracje narodowe - ocenił.

Kuchciński zaznaczył również, że w ramach planu reform UE nasz kraj postuluje m.in. wzmocnienie roli parlamentów narodowych, ponieważ - jak uzasadniał - odgrywają one rolę fundamentalną. - Mają legitymację demokratyczną oraz stanowią przestrzeń komunikowania się politycznego dla instytucji europejskich z mieszkańcami Europy - wyjaśnił marszałek Sejmu.

Według Kuchcińskiego "problemów Unii nie można rozwiązać ani w elitarnym niepełnym gronie kilku państw, ani wbrew woli obywateli państw członkowskich".

- Dlatego negatywnie oceniam projekty, które pojawiały się w dyskusjach różnych gremiów, gdzie proponowało się podział Unii - takie jak "twarde jądro Unii", "Unia wielu prędkości", czy "małe Unie" - oświadczył.

Zdaniem Kuchcińskiego rozwiązanie problemów UE znajduje się w zasięgu państw członkowskich oraz unijnych instytucji. - Głęboko wierzę, że Unia Europejska jest nie tylko wynikiem wspólnoty wartości, ale również dobrze rozumianego interesu wspólnego wszystkich państw członkowskich - powiedział marszałek Sejmu.

Kuchciński ocenił też, że kluczem do sukcesu UE jest odnowa zaufania obywateli.

- To zaufanie będzie rosło, gdy instytucje unijne będą równo traktowały wszystkie państwa członkowskie oraz działały ściśle w ramach przysługujących im kompetencji zapisanych w traktatach. A to oznacza, że musi być uszanowane prawo każdego państwa członkowskiego do przeprowadzania reform wewnętrznych w ramach jego kompetencji narodowych. Polska jest przykładem państwa, wobec którego instytucje unijne nie honorują tej ważnej zasady - powiedział marszałek Sejmu.

Kuchciński wskazał również, że należy "przywrócić należne miejsce zasadzie pomocniczości i proporcjonalności". - Instytucje unijne, powinny podejmować działania tylko w tych dziedzinach, gdzie ich aktywność jest bardziej korzystna dla państw członkowskich - dodał.

Marszałek Karczewski w rozmowie z dziennikarzami powiedział, że Polska ma "zdecydowany postulat" - nie chce, aby UE rozwijała się w wielu prędkościach. - Bardzo nam zależy, aby Unia Europejska rozwijała się na bazie silnych państw narodowych. To jest nasz główny cel i przesłanie - wskazał.

Karczewski poinformował, że we wtorek z jego inicjatywy odbędzie się spotkanie w gronie przewodniczących Senatów grupy Trójkąta Weimarskiego. - Będziemy rozmawiać o naszej współpracy - dodał.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani mówił w swoim wystąpieniu, że sednem debaty o przyszłości UE są parlamenty, bo to "tam podejmowane są decyzje co do tego, jak się zmieni przyszłość".

Jak mówił, obywatele oczekują bardziej efektywnej i demokratycznej Unii, która będzie w stanie reagować na główne problemy, jakie niepokoją mieszkańców państw członkowskich, m.in. nielegalną migrację czy bezrobocie.

Dlatego - jak stwierdził Tajani - współpraca pomiędzy parlamentami, które są reprezentantami obywateli, "musi być mocniejsza".

W sesji otwierającej zabrał głos również przewodniczący parlamentu Estonii Eiki Nestor. Według niego, aby UE mogła przetrwać, państwa członkowskie muszą się "jeszcze bardziej integrować".

- Nie jest przesadą stwierdzenie, że integracja z naszymi przyjaciółmi i naszymi sojusznikami jest naszą polisą na życie - stwierdził.

Podczas wtorkowego posiedzenia odbędzie się debata na temat europejskiego bezpieczeństwa i obrony.

Przy okazji parlamentarnego szczytu odbywają się także spotkania bilateralne marszałków - Kuchcińskiego i Karczewskiego - z ich odpowiednikami.

Konferencja przewodniczących parlamentów UE to forum dyskusji na temat zadań parlamentów narodowych w strukturze europejskiej, współpracy międzyparlamentarnej w sprawach unijnych i wyzwań stojących przed Unią. W skład tego gremium wchodzą przewodniczący parlamentów krajów UE i Parlamentu Europejskiego. Konferencja zbiera się raz w roku i jest organizowana przez kraj sprawujący prezydencję w Radzie UE w drugim półroczu poprzedniego roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kuchciński: Polsce zależy na sukcesie UE; bilans członkostwa jest dla nas korzystny
Komentarze (3)
AB
Aleksander Borowski
24 kwietnia 2018, 20:37
Unia taka zła taka niekompetentna,chce Polsce narzucać swoje zasady,chce jakiejś wydumanej praworządności ,a teraz co?Zmiana wiatru,potrzebna kasa na nagrody?Świnie robią hrum ,hrum.
23 kwietnia 2018, 20:31
Przecież jeszcze miesiąc temu partyjna linia była taka, że Unia Europejska działa jak zaborcy, a teraz nagle zwrot o 180 stopni i bilans jest korzystny. Z napięciem czekamy jakie poglądy Partia będzie wyrażała jutro albo w przyszłym tygodniu. Poglądy Partii są jak kalejdoskop, sam pamiętam z mojego dzieciństwa. W zalezności jak się potrząśnie, to uzyskujemy różne widoki.
23 kwietnia 2018, 19:22
Pewnie najpierw podda UE deratyzacji.