Liczba egzekucji w Iranie alarmująco wzrosła

Liczba egzekucji w Iranie alarmująco wzrosła
(fot. sxc.hu)
PAP / pz

Liczba egzekucji wykonywanych w Iranie wzrasta alarmująco; tylko w 2011 roku stracono 670 osób, a jeszcze w 2003 roku liczba egzekucji nie przekraczała 100 - poinformował w poniedziałek specjalny sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ w Iranie.

Ze wszystkich 670 ubiegłorocznych wyroków śmierci, 249 wykonano w tajemnicy, a o 421 egzekucjach poinformowano opinię publiczną - powiedział Ahmed Shaheed na posiedzeniu Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie.

Zdecydowana większość wykonanych wyroków śmierci - aż 81 proc. - zapadła za przemyt narkotyków.

Od 2003 roku liczba egzekucji w Iranie stale wzrasta. Dodatkowo mimo formalnego zakazu wciąż dokonuje się egzekucji przez kamienowanie - twierdzi Shaheed.

Ponowił też apel ONZ do władz irańskich, by zrezygnowały z kary śmierci przynajmniej w przypadku przestępstw, które według światowych standardów nie są uznawane za "szczególnie ciężkie", np. przemyt narkotyków.

Shaheed podkreślił też, że władze w Teheranie nie pozwalają swoim obywatelom w pełni korzystać z przysługujących im praw, w tym swobody zgromadzeń i wypowiedzi oraz prawa do uczciwych wyborów.

Obecnie w irańskich więzieniach przebywa 42 dziennikarzy - najwięcej na świecie - a od kontestowanych wyborów prezydenckich z 2009 roku z obawy przed represjami z kraju uciekło 150 dziennikarzy - zaznaczył przedstawiciel ONZ.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Liczba egzekucji w Iranie alarmująco wzrosła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.