Litwa chce odbudowy kaplicy na Górze Krzyży

(fot. Julo / wikipedia.org)
PAP / pz

Ministerstwo spraw zagranicznych Litwy w poniedziałek wyraziło poparcie dla odbudowy kaplicy przy Górze Krzyży pod Szawlami, na północy Litwy, gdzie w 1993 roku papież Jan Paweł II odprawił mszę.

- Ta kaplica jest ważnym historycznym i kulturalnym śladem, jej uporządkowanie i zachowanie przyczyniłoby się do zachowania pamięci o wizycie papieża na Litwie - powiedział szef MSZ Audronius Ażubalis, cytowany w komunikacie prasowym resortu.

Minister wyraził nadzieję, że właśnie z tego powodu kaplica, która nie posiada szczególnej wartości architektonicznej, zostanie wciągnięta do rejestru zabytków kultury i w ten sposób zachowa się dla przyszłych pokoleń. Ażubalis zaapelował też o wpłacanie na specjalne konto datków na odbudowę kaplicy.

Poparcie dla odbudowy niewielkiego budynku wyraziło MSZ podczas prezentacji książki zatytułowanej "Drodzy Bracia i Siostry..." wydanej w trzech językach: litewskim, angielskim i polskim, która opowiada o pielgrzymce papieża Jana Pawła II na Litwę.

Podczas prezentacji Ażubalis zaznaczył, że "papież uczył nas wzajemnego zrozumienia i poszukiwania kompromisów, a książka mówi o pielgrzymce i dobrej nowinie Ojca Świętego dla Litwinów i Polaków".

Dyskusja o dalszym losie kaplicy na Górze Krzyży, która przez lata stała bezużytecznie i niszczała, rozgorzała, gdy w październiku samorząd rejonu szawelskiego postanowił ją wyburzyć. Decyzję uzasadniono tym, że drewniana kaplica, służąca za ołtarz w czasie mszy papieskiej przed 18 laty, została zbudowana jako obiekt tymczasowy i nie znajduje się w ewidencji Państwowego Rejestru Nieruchomości. Ponadto latem tego roku podjęto decyzję o zbudowaniu nieopodal świątyni pod wezwaniem błogosławionego Jana Pawła II.

Wyburzeniu kaplicy sprzeciwił się jej architekt Algimantas Jukna, a także lokalni mieszkańcy, którzy zebrali ponad 2 tysiące podpisów. W listopadzie litewska Rada ds. Oceny Zabytków Kultury Materialnej postanowiła kaplicę wciągnąć do rejestru zabytków kultury, ale formalnie jeszcze tego nie zrobiono.

Góra Krzyży to nieduże wzniesienie, gdzie stoją dziesiątki tysięcy krzyży, ustawionych tu w różnych intencjach przez Litwinów i obcokrajowców. W 1993 roku miejsce to rozsławił papież Jan Paweł II, gdy podczas pielgrzymki na Litwę odprawił tu mszę i ustawił swój krzyż.

W 1430 roku, w związku z przyjęciem chrztu przez Żmudź, na Górze Krzyży postawiono kapliczkę, nad którą górował wielki krzyż. W 1831 roku, po upadku powstania listopadowego, zaczęto tam masowo ustawiać kolejne krzyże. Od tego czasu stale ich przybywa.

Krzyże są stawiane bądź zawieszane na już stojących. Są różnej wielkości - od kilkumetrowych do miniaturowych. Ustawia się je w różnych intencjach jako symbole czy wota.

W okresie sowieckim władze próbowały zlikwidować to miejsce. Mimo to krzyże wciąż stawiano. Obecnie trudno określić ich dokładną liczbę. Niektórzy oceniają, że stojących jest 50 tys., a licząc z położonymi i podwieszonymi - blisko 200 tysięcy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Litwa chce odbudowy kaplicy na Górze Krzyży
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.