Litwa: media zaniepokojone nowelizacją KK

(fot. shutterstock.com)
PAP/ ed

Przedstawiciele czołowych litewskich mediów wręczyli we wtorek prezydent Litwy prośbę o zawetowanie przyjętej przez Sejm nowelizacji Kodeksu Karnego, ograniczającej możliwość nagłaśniania spraw sądowych, odbywających się za zamkniętymi drzwiami.

Zdaniem dziennikarzy nowela ta zagraża wolności słowa na Litwie. "Rozumiemy i szanujemy inicjatywę poselską mającą na celu obronę prywatności, szczególnie obronę interesu osób niepełnoletnich" - czytamy w apelu dziennikarzy, w którym wyrażają też przekonanie, że "przyjęte poprawki nie są sposobem do osiągnięcia tego celu".

Apel do prezydent podpisało ponad dziesięć czołowych litewskich redakcji m.in. nadawca publiczny LRT, agencja informacyjna BNS, portale Delfi, Alfa, redakcje prywatnych stacji telewizyjnych i radiowych, a także dzienniki. Jak poinformował PAP przewodniczący Litewskiego Związku Dziennikarzy Dainius Radzeviczius, "apel popierają też media regionalne, w zasadzie cała społeczność dziennikarska Litwy".

DEON.PL POLECA

Prezydent Dalia Grybauskaite wyraziła opinię, że przyjęte poprawki do Kodeksu Karnego "są nie do przyjęcia w państwie demokratycznym", ale - jak zaznaczyła - decyzję podejmie po zapoznaniu się z nimi.

Zgodnie z przyjętymi w czwartek, zdecydowaną większością głosów, poprawkami do Kodeksu Karnego, za ujawnienie informacji z niejawnych posiedzeń sądów grozi odpowiedzialność karna: prace społeczne, grzywna, ograniczenie wolności lub areszt.

Obecnie litewski Kodeks Karny przewiduje odpowiedzialność karną za ujawnienie danych z postępowania przygotowawczego bez zgody sędziego, prokuratora lub śledczego. Natomiast upublicznienie informacji niejawnych ze spraw cywilnych administracyjnych lub karnych dotychczas nie podlegały karze.

Przyjęta nowelizacja przewiduje odpowiedzialność karną za ujawnienie jakichkolwiek materiałów ze spraw sądowych bez względu na ich charakter.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Litwa: media zaniepokojone nowelizacją KK
Komentarze (1)
M*
Menio *
20 kwietnia 2016, 09:54
właściwy kierunek. Kiedyś ucinano ręce złodziejom dla jawności złoczyńcy.