Litwa na 1. miejscu w spożyciu alkoholu. Rząd radykalnie ogranicza dostęp do trunków
Na Litwie od 1 stycznia obowiązywać będzie nowa ustawa antyalkoholowa, radykalnie ograniczającą dostęp do tego trunku. Ustanawia ona całkowity zakaz reklamy alkoholu, zakaz jego sprzedaży na masowych imprezach i plażach oraz podniesienie granicy wiekowej zezwalającej na kupno alkoholu z 18 do 20 lat.
Obecnie Litwini piją najwięcej w Europie. Nową ustawę Sejm Litwy przyjął 1 czerwca br., podpisała ją też prezydent Grybauskaitė.
Od przyszłego roku alkohol będą mogły kupować na Litwie osoby dopiero po ukończeniu 20. roku życia. Obecnie nabycie i spożywanie alkoholu dozwolone jest od 18 lat. Obowiązywać też będzie całkowity zakaz reklamy alkoholu.
Od przyszłego roku zostaną także znacznie ograniczone godziny sprzedaży alkoholu. Napoje alkoholowe można będzie nabyć tylko w godzinach 10-20, a w niedzielę 10-15. Teraz alkohol sprzedawany jest przez 7 dni w tygodniu od godz. 8 do 22.
Natomiast od 2020 r. na Litwie podczas masowych imprez można będzie handlować tylko niskoprocentowym alkoholem - do 7,5 proc. Natomiast na plażach nie można będzie w ogóle sprzedawać alkoholu.
Nową ustawę Sejm Litwy przyjął 1 czerwca br., a podpisała ją także prezydent Dalia Grybauskaitė. Wspomniana decyzja Sejmu jest już drugą w tym roku, której celem jest próba ograniczenia spożycia alkoholu. Od marca br. na Litwie podniesiona została akcyza na alkohol - na trunki wysokoprocentowe o 23 proc., na wino i piwo - o 112 proc. Działania sejmu spotkały się z poparcie litewskiego episkopatu.
Dane Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że na Litwie pije się najwięcej w Europie. Statystyczny mieszkaniec Litwy wypił w ubiegłym roku 16 litrów czystego alkoholu. Białoruś, która dotąd zajmowała pierwsze miejsce, spadła na drugie miejsce - ze wskaźnikiem 15 litrów czystego alkoholu na głowę mieszkańca. Trzecia jest Łotwa - z wynikiem 13 litrów, a czwarte zajęła Rosja - ponad 12 litrów. Polacy spożywają 9, 41 litra czystego alkoholu na głowę.
Skomentuj artykuł