Litwa: odsłonięto tablicę upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę"

Litwa: odsłonięto tablicę upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę"
(fot. Wikimedia Commons)
PAP / jp

W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi.

Jest to pierwsze zagraniczne upamiętnienie bohaterskiej sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady AK.

Kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Butrymańcach dla umieszczenia pamiątkowej tablicy wybrano nieprzypadkowo. "Butrymańce leżą na szlaku naszej corocznej pielgrzymki do Ostrej Bramy, ale są też ważnym miejscem na mapie wileńskiego patriotyzmu. Na terenie tej parafii jest wiele grobów żołnierzy AK, wiele miejsc walk AK-owców - powiedział PAP ks. Jarosław Wąsowicz, inicjator akcji "Serce dla Inki".

W sobotniej uroczystości poświęcenia tablicy udział wzięli pielgrzymi, mieszkańcy Wileńszczyzny, a także krewni Danuty Siedzikówny, zamordowanej w roku 1946 przez komunistyczne władze Polski.

Akcja "Serce dla Inki" narodziła się, gdy trzy lata temu na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku odnaleziono szczątki Siedzikówny. Akcja polega na zbieraniu od darczyńców uszkodzonej biżuterii srebrnej, aby później móc ją przetopić na srebrne serca. Są one umieszczane w kościołach wraz z tablicami upamiętniającymi "Inkę".

XXVIII Międzynarodowa Pielgrzymka Suwałki-Wilno odbywa się pod hasłem "Razem z Maryją, oblubienicą Ducha Świętego". Uczestniczy w niej około 900 osób. Pielgrzymi wyruszyli z Suwałk 15 lipca, do Wilna dotrą 24 lipca.

Trasa pielgrzymki liczy 260 km. Codziennie do pokonania jest ok. 30 km. Pątnicy idą przez tereny Wileńszczyzny zamieszkane przez Polaków, którzy chętnie przyjmują ich na nocleg, przygotowują poczęstunek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Litwa: odsłonięto tablicę upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.