Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2019 roku. Na jej mocy z możliwości przedterminowego zwolnienia skorzysta 170 więźniów, a 250 zostanie skrócona kara pozbawienia wolności.
Zgodnie z ustawą amnestii podlegają kobiety w ciąży oraz matki wychowujące dzieci w zakładach karnych i skazane na karę pozbawienia wolności do sześciu lat. Mogą na nią liczyć także osoby po 65. roku życia z wyrokiem do trzech lat więzienia, osoby niepełnosprawne oraz ci, którzy w momencie popełnienia przestępstwa nie ukończyli 18 lat.
Amnestia nie dotyczy osób skazanych za zbrodnie wojenne, ludobójstwo, posiadanie narkotyków, przestępstwa finansowe, skazanych na dożywocie i recydywistów.
To już ósma amnestia od czasu odzyskania przez kraj niepodległości w 1990 r.
Minister sprawiedliwości Milda Vainiute pozytywnie oceniła decyzję Sejmu o amnestii, gdyż - jak podkreśliła - "liczba osób skazanych na Litwie jest zdecydowanie za duża".
Na Litwie przypada 235 więźniów na 100 tys. mieszkańców. Jedna trzecia wszystkich kar to kary pozbawiania wolności. Spośród krajów Unii Europejskiej na Litwie jest największy odsetek osób skazanych.
Ministerstwo sprawiedliwości Litwy przygotowuje w związku z tym projekt ustawy mający na celu zmniejszenia liczby osób więzionych o 20 proc.
Skomentuj artykuł