Łódź zatonęła u wybrzeży Lesbos; zginęło 8 uchodźców

Łódź zatonęła u wybrzeży Lesbos; zginęło 8 uchodźców
(fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER)
PAP / sz

Co najmniej 8 uchodźców, w tym jedno dziecko, zginęło w wypadku łodzi, która zatonęła w poniedziałek rano u północnych wybrzeży greckiej wyspy Lesbos - poinformowała grecka straż przybrzeżna. Udało się uratować dwie osoby, w tym kobietę w zaawansowanej ciąży.

Z kolei biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) podało, że w wypadku utonęło co najmniej 12 osób. Według ocalałych, łodzią płynęło 25 osób.

W 2015 roku, docierając najpierw na Lesbos, przybyło do Unii Europejskiej około miliona Syryjczyków, Irakijczyków i Afgańczyków, którzy wyruszali z Turcji. Porozumienie migracyjne Ankary z Brukselą, zawarte w marcu 2016 roku, zdecydowanie zredukowało liczbę migrantów napływających tą drogą do UE.

Jak wynika z danych UNHCR, od początku obecnego roku do Grecji przedostało się z Turcji jedynie 4,8 tys. migrantów, co oznacza, że każdego dnia na greckie wyspy dociera ok. 20 uchodźców. W 2016 roku do Grecji dotarło ok. 173 tys. migrantów, głównie Syryjczyków. W latach 2015-2016 na Morzu Egejskim zginęło ponad 1000 uchodźców.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Łódź zatonęła u wybrzeży Lesbos; zginęło 8 uchodźców
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.