Londyn: protest przeciw polityce oszczędności

Londyn: protest przeciw polityce oszczędności
(fot. PAP/EPA/ANDY RAIN)
PAP / pk

Dziesiątki tysięcy ludzi przemaszerowały w sobotę przez centrum Londynu w proteście przeciwko polityce oszczędnościowej brytyjskiego rządu. Założeniem marszu jest zwrócenie uwagi na los najbiedniejszych.

Odpalono czerwone race, gdy tłum wyruszył spod siedziby Bank of England. Nad londyńskim City uniósł się szkarłatny dym. Przygrywała orkiestra dęta, demonstranci zmierzający w kierunku Parliament Square nieśli transparenty i kolorowe baloniki. Pojawiły się wizerunki konserwatywnego premiera Davida Camerona z diabelskimi rogami i hasła wzywające do położenia kresu rządom torysów.

Protest, deklarowany jako pokojowy, choć mający dać wyraz społecznemu oburzeniu, skierowany jest przeciwko rządowym planom zredukowania wydatków budżetowych o miliony funtów szterlingów, żeby zapanować nad deficytem, który gwałtownie wzrósł, gdy państwo ratowało zagrożone banki podczas kryzysu finansowego w 2008 roku.

Przywódcy związkowi i członkowie różnych ugrupowań obywatelskich połączyli siły, by zaprotestować przeciwko cięciom nakładów na świadczenia socjalne i edukację, co jest powszechnie oczekiwane, gdy w przyszłym miesiącu rząd ogłosi kolejny budżet. Demonstranci twierdzą, że zwykli ludzie są karani za kryzys, który przecież nie przez nich został spowodowany. Zwraca się uwagę, że wszystkie partie głównego nurtu mówią o potrzebie oszczędzania, podczas gdy bogaci stali się jeszcze bogatsi, a biedni - biedniejsi.

Znana piosenkarka Charlotte Church maszerowała w sobotę z plakatem, na którym wypisane było hasło wzywające do skończenia z polityką oszczędności.

Organizatorzy zapowiadają, że sobotni marsz da początek kampanii protestów, strajków i nieposłuszeństwa obywatelskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Londyn: protest przeciw polityce oszczędności
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.