Madryt odrzuca apel ETA o rozmowy

Madryt odrzuca apel ETA o rozmowy
(fot. sxc.hu)
PAP / pz

Rząd Hiszpanii odrzucił w niedzielę ofertę rozmów złożoną przez organizację baskijskich separatystów ETA i domaga się jej rozwiązania bez żadnych warunków wstępnych. ETA wyraziła gotowość do rozmów z Madrytem i Paryżem na temat swego rozwiązania.

- Jedyne oświadczenie, którego oczekujemy i którego się domagamy, dotyczy jej (ETA) bezwarunkowego rozwiązania się - powiedział w niedzielę dziennikarzom minister spraw wewnętrznych Hiszpanii Jorge Fernandez Diaz.

DEON.PL POLECA
- Wiedzą, że nie negocjujemy i nie będziemy negocjować z żadną organizacją terrorystyczną - zaznaczył.

W atakach baskijskich separatystów zginęło ponad 800 osób. Przed rokiem ETA ogłosiła zakończenie ponad 40-letniej walki zbrojnej, lecz nie złożyła broni.

DEON.PL POLECA

W oświadczeniu z soboty separatyści wyrazili gotowość do negocjowania z rządami Francji i Hiszpanii na temat "sposobów i terminu powrotu do domu baskijskich więźniów i uchodźców politycznych, terminu złożenia broni, rozwiązania struktur zbrojnych i demobilizacji bojowników". Ten proces pozwoliłby, według ETA, urzeczywistnić zapowiedź definitywnego zakończenia walki zbrojnej złożoną pod koniec października 2011 roku.

Baskijska partia Batasuna, uważana za skrzydło polityczne ETA i zdelegalizowana w Hiszpanii, oświadczyła w niedzielę, że Paryż i Madryt powinny wykorzystać ofertę i uczestniczyć w nakreśleniu planu, który pozwoli na ostateczne rozwiązanie konfliktu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Madryt odrzuca apel ETA o rozmowy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.