Marszałek Sejmu otworzył wystawę w Knesecie
Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski otworzył w środę w Jerozolimie w izraelskim Knesecie wystawę "Żydowscy posłowie w Sejmie w okresie międzywojennym". Na ekspozycję składają się fotografie żydowskich posłów, którzy zasiadali w Sejmie II Rzeczypospolitej, oraz liczne dokumenty.
Wśród dokumentów jest m.in. projekt uchwalonej w 1936 roku ustawy o uboju zwierząt gospodarskich, która wprowadziła administracyjne restrykcje wobec uboju rytualnego i handlu mięsem koszernym, oraz interpelacja Obozu Zjednoczenia Narodowego (OZN) w sprawie środków realizacji masowej emigracji dla radykalnego zmniejszenia liczebności Żydów w Polsce.
"Warto pamiętać, że w polskim parlamencie w okresie międzywojennym była duża reprezentacja różnych środowisk i partii żydowskich w Polsce" - powiedział Komorowski. Przypomniał, że w Sejmie znajduje się tablica upamiętniająca imiennie wszystkich posłów II Rzeczpospolitej, którzy zginęli podczas wojny - w tym również Żydów.
Jak podkreślił autor wystawy, prof. Szymon Rudnicki z Uniwersytetu Warszawskiego, liczba posłów żydowskich w polskim Sejmie "była bardzo różna, w zależności od kadencji". "Najwięcej było ich 35, a najmniej czterech; to się zmniejszało z biegiem lat" - dodał.
"Staraliśmy pokazać się jak najbardziej różnorodne dokumenty. Wiele z nich jest pierwszy raz pokazywanych szerszej publiczności. Niektóre zdjęcia były w ogóle nieznane. To są wszystkie zdjęcia zbiorowe klubu żydowskiego, jakie się zachowały. Więcej nie ma" - mówił prof. Rudnicki polskim dziennikarzom.
Podkreślił, że jest to przegląd pracy i kłótni posłów żydowskich, którzy ze względu na różną orientację ideologiczną "między sobą też się kłócili".
W dniu dzisiejszym Marszałek Sejmu RP Bronisław Komorowski i generał Roman Jagiełło-Jagel wzięli taże udział w uroczystości złożenia kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy żydowskich w armiach polskich.
Skomentuj artykuł