Marszałek Sejmu otworzył wystawę w Knesecie

Marszałek Sejmu otworzył wystawę w Knesecie
Marszałek podczas uroczystości złożenia kwiatów (fot. PAP / EPA / Paweł Kula)
PAP / Agnieszka Szymańska

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski otworzył w środę w Jerozolimie w izraelskim Knesecie wystawę "Żydowscy posłowie w Sejmie w okresie międzywojennym". Na ekspozycję składają się fotografie żydowskich posłów, którzy zasiadali w Sejmie II Rzeczypospolitej, oraz liczne dokumenty.

Wśród dokumentów jest m.in. projekt uchwalonej w 1936 roku ustawy o uboju zwierząt gospodarskich, która wprowadziła administracyjne restrykcje wobec uboju rytualnego i handlu mięsem koszernym, oraz interpelacja Obozu Zjednoczenia Narodowego (OZN) w sprawie środków realizacji masowej emigracji dla radykalnego zmniejszenia liczebności Żydów w Polsce.

DEON.PL POLECA

"Warto pamiętać, że w polskim parlamencie w okresie międzywojennym była duża reprezentacja różnych środowisk i partii żydowskich w Polsce" - powiedział Komorowski. Przypomniał, że w Sejmie znajduje się tablica upamiętniająca imiennie wszystkich posłów II Rzeczpospolitej, którzy zginęli podczas wojny - w tym również Żydów.

Jak podkreślił autor wystawy, prof. Szymon Rudnicki z Uniwersytetu Warszawskiego, liczba posłów żydowskich w polskim Sejmie "była bardzo różna, w zależności od kadencji". "Najwięcej było ich 35, a najmniej czterech; to się zmniejszało z biegiem lat" - dodał.

"Staraliśmy pokazać się jak najbardziej różnorodne dokumenty. Wiele z nich jest pierwszy raz pokazywanych szerszej publiczności. Niektóre zdjęcia były w ogóle nieznane. To są wszystkie zdjęcia zbiorowe klubu żydowskiego, jakie się zachowały. Więcej nie ma" - mówił prof. Rudnicki polskim dziennikarzom.

Podkreślił, że jest to przegląd pracy i kłótni posłów żydowskich, którzy ze względu na różną orientację ideologiczną "między sobą też się kłócili".

W dniu dzisiejszym Marszałek Sejmu RP Bronisław Komorowski i generał Roman Jagiełło-Jagel wzięli taże udział w uroczystości złożenia kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy żydowskich w armiach polskich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Marszałek Sejmu otworzył wystawę w Knesecie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.