Merkel jedzie do Rosji, Chin i Kazachstanu

Merkel jedzie do Rosji, Chin i Kazachstanu
(fot. PAP/EPA/RAINER JENSEN)
PAP / zylka

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wyrusza w środę w pięciodniową podróż do Rosji, Chin i Kazachstanu. W skład delegacji, dla której zmobilizowano dwa rządowe airbusy, wchodzi 25 przedstawicieli niemieckich koncernów, zainteresowanych kontraktami na Wschodzie.

- Trzy państwa, które odwiedzi w najbliższych dniach kanclerz federalna, przechodzą poważne procesy modernizacji i industrializacji. Po wyjściu z kryzysu gospodarczego zamierzają wdrażać duże projekty inwestycyjne - powiedział we wtorek dziennikarzom w Berlinie przedstawiciel rządu Niemiec, pragnący zachować anonimowość.

W delegacji Merkel znajdą się m.in. menadżerowie koncernów Siemens, Volkswagen, Airbus, E.On, BASF, Metro oraz Commerzbanku.

DEON.PL POLECA

Pierwszym przystankiem będzie Jekaterynburg, gdzie na środę i czwartek zaplanowano 12. niemiecko-rosyjskie konsultacje międzyrządowe z udziałem Merkel i prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa. Ze strony niemieckiej wezmą w nich udział także ministrowie: spraw zagranicznych, gospodarki, transportu, środowiska, oświaty i badań, zdrowia oraz kultury.

Jak poinformowały we wtorek w Berlinie źródła zbliżone do rządu, tematami konsultacji będą sprawy dwustronne, w tym przede wszystkim współpraca gospodarcza i międzyspołeczna, a także polityka międzynarodowa, przede wszystkim irański program atomowy, sytuacja w Afganistanie, na Bliskim Wschodzie oraz w Kirgistanie.

Przedstawiciele niemieckiego rządu nie wykluczają, że może dojść do rozmowy na temat zabiegów rosyjskiego koncernu energetycznego Gazprom, który według doniesień mediów zaproponował niemieckiej firmie RWE przystąpienie do projektu gazociągu South Stream. Jak pisał w poniedziałek dziennik "Handelsblatt", w ten sposób Gazprom chce storpedować konkurencyjny dla siebie, ale popierany przez UE projekt gazociągu Nabucco; RWE jest jednym z udziałowców tej planowanej inwestycji.

- Projekt Nabucco, podobnie jak Gazociąg Północny są ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa dostaw oraz dywersyfikacji źródeł energii i mają polityczne poparcie - zapewnili we wtorek dziennikarzy pragnący przedstawiciele rządu w Berlinie.

Jak zaznaczyli, przedsiębiorstwa same jednak podejmują decyzje o udziale w poszczególnych inwestycjach.

W Jekaterynburgu dojdzie m.in. do podpisania kontraktu między koncernem Siemens a rosyjskim rządem na dostarczenie 240 pociągów regionalnych. Wartość kontraktu to 2,2 mld euro.

Niemiecko-rosyjskie konsultacje rządowe zbiegną się z rocznicą uprowadzenia i zamordowania rosyjskiej działaczki na rzecz praw człowieka w Czeczenii Natalii Estemirowej. Według niemieckich źródeł rządowych, będzie to okazja, by przypomnieć o losie obrońców praw człowieka i dziennikarzy w Rosji, porozmawiac o wyjaśnieniu zabójstw, których ofiarami padają ci aktywiści, a także o wdrażaniu w Rosji zasad państwa prawa.

Wraz z Merkel do Jekaterynburga uda się delegacja Bundestagu, która spotka się z przedstawicielami rosyjskiej organizacji Memoriał.

Również w Pekinie, który będzie drugim etapem podróży Merkel, spotka się ona z przedstawicielami organizacji obywatelskich.

Będzie to czwarta wizyta szefowej niemieckiego rządu w Chinach od 2005 r. Zaplanowano rozmowy z premierem Wen Jiabao i prezydentem Hu Jintao. Dojdzie też do podpisania kilku umów gospodarczych i dotyczących ochrony środowiska.

W drodze powrotnej w niedzielę Merkel złoży jednodniową wizytę w Kazachstanie. Według niemieckich źródeł rządowych niemieckie firmy są żywotnie zainteresowane udziałem w modernizacji infrastruktury kolejowej i energetycznej tego kraju.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Merkel jedzie do Rosji, Chin i Kazachstanu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.