Merkel przeciwna bojkotowi Izraela

(fot. EPA/ABIR SULTAN)
PAP / kn

Kanclerz Angela Merkel wypowiedziała się podczas niemiecko-izraelskich konsultacji we wtorek w Jerozolimie przeciwko bojkotowi Izraela w reakcji na budowę osiedli żydowskich. Berlin będzie reprezentował Izrael w krajach, gdzie nie ma izraelskich konsulatów.

"Uważamy, że bojkot nie jest właściwą metodą osiągania postępów w procesie pokojowym" - powiedziała Merkel, zaznaczając, że jej rząd nie rozważa takiej opcji. Tylko dzięki negocjacjom możliwy jest postęp - dodała szefowa  rządu, cytowana przez niemieckie media. 
Premier Izraela Benjamin Netanjahu ostrzegł, że sankcje uderzą też w Palestyńczyków. 
W rozpoczętych w poniedziałek wieczorem konsultacjach międzyrządowych bierze udział niemal cały niemiecki rząd. 
Merkel potwierdziła niemieckie stanowisko w kryzysie bliskowschodnim, którego fundamentem jest postulat istnienia dwóch państw - izraelskiego i palestyńskiego. Kanclerz Niemiec wyraziła przy tej okazji zaniepokojenie z powodu budowy żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu. Powstanie dwóch państw wymaga "terytorialnej integralności poszczególnych tworów (państwowych)" - zaznaczyła Merkel. Jak dodała, Niemcy i Izrael nie zawsze zgadzają się w kwestiach dotyczących polityki osadniczej. Netanjahu zastrzegł, że warunkiem porozumienia jest uznanie przez Palestyńczyków państwa żydowskiego. 
Niektóre firmy i organizacje międzynarodowe grożą bojkotem Izraela. Sekretarz stanu USA John Kerry ostrzegł władze izraelskie na początku lutego, że mogą ponieść konsekwencje ewentualnego fiaska obecnego dialogu z Palestyńczykami w postaci izolacji na arenie międzynarodowej.
Prowadzone od lipca 2013 roku negocjacje są kolejną próbą zakończenia trwającego od dziesięcioleci konfliktu izraelsko-palestyńskiego. 
Jednym z istotnych elementów, które budzą kontrowersje w kontekście procesu pokojowego, jest przyszłość żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu. Kwestia ta doprowadziła do poważnego starcia między premierem Netanjahu a ministrem gospodarki Naftalim Bennettem - przywódcą ultraprawicowej partii, która nie zgadza się na opuszczenie tych osiedli przez osadników.
Innym problemem są działające na Zachodnim Brzegu izraelskie przedsiębiorstwa. Ich wyroby - zdaniem niektórych organizacji i instytucji międzynarodowych - powinny być bojkotowane, gdyż powstają na terytoriach okupowanych. 
Oba rządy omawiały też kwestię negocjacji z Iranem dotyczących irańskiego programu badań atomowych. Merkel broniła decyzji o podjęciu rozmów z władzami w Teheranie. Jak podkreśliła, celem negocjacji, w których uczestniczą także Niemcy, jest odsunięcie zagrożenia nie tylko dla Izraela, lecz także dla Europy. 
Wśród szeregu podpisanych porozumień uwagę niemieckich mediów zwróciła umowa o reprezentowaniu przez Niemcy Izraela w tych krajach, gdzie nie ma izraelskich przedstawicielstw dyplomatycznych. Merkel uznała to porozumienie za "dowód zaufania" ze strony Izraela. Niemiecka kanclerz otrzymała z rąk prezydenta Szimona Peresa najwyższe izraelskie cywilne odznaczenie państwowe. 
Przed wizytą w Izraelu Merkel potwierdziła zasadę obowiązującą w niemieckiej polityce zagranicznej, zgodnie z którą bezpieczeństwo Izraela jest niemiecką racją stanu.    
W przyszłym roku Niemcy i Izrael będą uroczyście obchodzić 50. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Merkel przeciwna bojkotowi Izraela
Komentarze (1)
M
michgasdl
25 lutego 2014, 18:31
Jak chcecie znaleść sobie jakąkolwiek osobę, ale nie wiecie jak Wystarczy, że macie numer telefonu osoby, którą chcecie znaleźć Ta strona to w 100% bezpieczny i działający lokalizator, który pokaże wam DOKŁADNIE na mapie gdzie znajduje się osoba, której szukasz,,, bit.ly/zlokalizujmy