Merkel: to jedno z największych wyzwań UE

(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / pk

Problem migracji to jedno z największych wyzwań Unii Europejskiej - przekonywała kanclerz Niemiec Angela Merkel po spotkaniu z premier Beatą Szydło. Zadeklarowała też, że Polska i Niemcy uczynią wszystko, aby umożliwić Wielkiej Brytanii pozostanie w UE.

- Jesteśmy zgodne co do tego, że temat migracji to jedno z największych wyzwań, z jakimi Unia Europejska ma do czynienia. Jako Unia Europejska ponosimy odpowiedzialność humanitarną - powiedziała Merkel w piątek w Berlinie na wspólnej konferencji prasowej z premier Beatą Szydło.

Jak dodała, Polska i Niemcy chcą chronić granic zewnętrznych Unii. - Musimy wspólnie zadbać o ochronę granic - podkreśliła kanclerz Niemiec.

- Strona polska w dzisiejszych rozmowach złożyła propozycję, abyśmy wspólnie zrealizowali projekt humanitarny w Syrii, Libanie, czy w Turcji, np. budowę szkoły czy budowę szpitala. Bardzo chętnie przyjęłam tę propozycję - mówiła Merkel.

Jak relacjonowała, tematem rozmów był także przyszłotygodniowy szczyt UE oraz kwestia tzw. Brexitu - czyli wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. - Panuje zgodność między nami, chcemy uczynić wszystko, aby umożliwić Wielkiej Brytanii pozostanie w Unii Europejskiej, jesteśmy przekonane - zarówno z perspektywy niemieckiej, jak i polskiej - że Wielka Brytania powinna pozostać członkiem Unii, przy zachowaniu wszystkich zasad Unii - powiedziała kanclerz Niemiec.

Jak dodała, nasze kraje będą szukały kompromisu w rozmowach z Londynem.

W. Brytania jest w trakcie negocjacji dotyczących członkostwa w UE, domagając się głębokich reform wspólnoty m.in. w zakresie konkurencyjności i zarządzania gospodarczego, a także ograniczenia dostępu do zasiłków dla migrantów z innych państw członkowskich. Najtrudniejszą kwestią w negocjacjach z Londynem jest propozycja ograniczenia dostępu do zasiłków dla imigrantów z innych państw UE.

Merkel zadeklarowała też, że oba kraje będą kontynuowały polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe. Jak dodała, konsultacje będą dotyczyły m.in. kwestii gospodarczych, wymiany młodzieży, wyzwań w zakresie polityki zagranicznej, a także sytuacji Polaków mieszkających w Niemczech.

W tym roku przypada 25. rocznica traktatu między Polską i Niemcami o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy; traktat został podpisany w czerwcu 1991 roku. W dokumencie, który stanowił uzupełnienie układu granicznego z 14 listopada 1990 roku, podkreślono znaczenie stosunków polsko-niemieckich dla Europy oraz zapowiedziano uregulowanie kwestii mniejszości niemieckiej w Polsce i polskiej w Niemczech.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Merkel: to jedno z największych wyzwań UE
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.