Mitt Romney wygrał prawybory w Illinois

Mitt Romney wygrał prawybory w Illinois
Wysokim zwycięstwem Mitta Romneya zakończyły się we wtorek republikańskie prawybory w stanie Illinois (fot. EPA/Tannen Maury)
PAP / drr

Wysokim zwycięstwem Mitta Romneya zakończyły się we wtorek republikańskie prawybory w stanie Illinois. Według niepełnych jeszcze wyników, otrzymał on 47 procent głosów, podczas gdy jego najgroźniejszy rywal, Rick Santorum - 35 procent.

Kongresmen Ron Paul zdobył 9 procent głosów, a były przewodniczący Izby Reprezentantów Newt Gingrich - zaledwie 8 procent.

Romney, były gubernator Massachusetts, popierany od początku prawyborów przez republikański establishment, wygrał w Illinois w niemal wszystkich grupach elektoratu. Poparła go m.in. większość wyborców związanych z prawicowo-populistyczną Tea Party, na których głosy liczył Santorum.

Gdy zdecydowane zwycięstwo w Illinois stało się już pewne, Romney wygłosił w Chicago przemówienie prawie w całości poświęcone atakom na prezydenta Baracka Obamę.

Powiedział, że "były profesor prawa konstytucyjnego i były działacz-organizator społeczności lokalnej" - kim w przeszłości był Obama - najwidoczniej "nie rozumie" na czym polega wielkość Ameryki. W czasie swojej kadencji w Białym Domu - kontynuował - prezydent rozbudowuje rząd federalny, mnoży regulacje szkodliwe dla biznesu, słowem: "ogranicza wolność", na której opiera się siła kraju.

DEON.PL POLECA

 

- Czas powiedzieć temu: dość. Nasza przyszłość jest jaśniejsza niż to, co dzieje się w tych trudnych czasach. Zasługujemy na prezydenta, który w nas wierzy. Ja wierzę w naród amerykański - oświadczył.

O swoich rywalach w walce o nominację prezydencką wspomniał tylko w jednym zdaniu, nie wymieniając ich z nazwisk.

Santorum pogratulował Romneyowi wygranej, ale w przemówieniu wygłoszonym tego wieczora w Pittsburghu wytknął mu, że jako gubernator Massachusetts wprowadził reformę systemu ochrony zdrowia identyczną z reformą Obamy.

Jak przedtem, przekonywał też, że tylko on w gronie kandydatów jest prawdziwym konserwatystą.

Po prawyborach w Illinois eksperci i analitycy w USA wyrażali jednak opinię, że Santorum nie ma już praktycznie szans na pokonanie Romneya.

Jego porażkę w Illinois uznano za dowód, że nie jest w stanie zdobyć poparcia większości republikanów w wielu ważnych stanach środkowego zachodu, Przegrał wcześniej w Michigan, gdzie liczył na zwycięstwo z Romneyem.

Santorum, popierany przez religijną prawicę, wygrał w kilku stanach konserwatywnego południa, ale większość następnych prawyborów odbędzie się na zachodzie i na liberalnym wschodnim wybrzeżu, gdzie sondaże przewidują sukces Romneya.

Ma ogromną finansową przewagę nad rywalami, dysponując kilkakrotnie, lub nawet kilkunastokrotnie większymi funduszami na kampanię wyborczą niż jego konkurenci.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Mitt Romney wygrał prawybory w Illinois
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.