Morawiecki dla CNN o podejściu Polski do problemu uchodźców i o reformie sądownictwa

(fot. PAP/EPA/LAURENT GILLIERON)
PAP / sz

Premier Mateusz Morawiecki, który uczestniczy w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, mówił w czwartek w wywiadzie dla CNN o podejściu Polski do kwestii uchodźców, akcentując zaangażowanie naszego kraju w pomoc na miejscu. Wypowiedział się też ws. reformy sądownictwa.

Pytany, dlaczego Polska sprzeciwia się przyjęciu ok. 6200 uchodźców w ramach rozwiązania kwotowego, czego domaga się UE, premier podkreślił, że nasz kraj wnosi wkład w łagodzenie napięć na wschodniej flance Unii Europejskiej, "bo niektórzy ludzie wydają się zapominać, że jest wojna na wschodzie Ukrainy i że ogromna liczba ludzi przybywa z rejonu Donbasu do Polski". Podkreślił, że są to ludzie bezdomni, "których traktujemy, jakby byli uchodźcami".

Zapytany o kwestię niewielkiej liczby uchodźców z krajów Bliskiego Wschodu, których miałaby przyjąć Polska, Morawiecki podkreślił, że nie chodzi o liczby, lecz o metodologię, o to, w jaki sposób najlepiej pomagać tym ludziom.

Wskazał, że pomagamy im na miejscu. Mówiąc, o "bardzo biednych ludziach w Syrii i Libii", podkreślił, że zwiększamy wysiłki, żeby tam być, by zajmować się problemami tam, gdzie one występują.

DEON.PL POLECA

Morawiecki zwrócił uwagę, że Polska była "najhojniejszym krajem, jeśli chodzi o wkład w europejską Inicjatywę Wzmocnienia Gospodarczego". "Czyli to nie tak, że nie pomagamy; to kwestia perspektywy" - powiedział.

Część wywiadu dotyczyła reformy sądownictwa w Polsce - zastrzeżeń UE, która mówi o zwiększeniu kontroli rządu nad sądownictwem. Premier oświadczył, że "w tej sugestii jest tak mało prawdy, jak lodu na Saharze". Podkreślił, że reformując nasz system sądownictwa, uczynimy go bardziej niezależnym, bardziej obiektywnym, bardziej transparentnym i o wiele bardziej skutecznym.

Zapewnił, że Polska podejmie wiele starań, by przedstawić nasze racje, przekonać naszych partnerów i przyjaciół w Brukseli, że nasz system będzie nie tylko sprawniejszy, ale też bardziej niezależny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Morawiecki dla CNN o podejściu Polski do problemu uchodźców i o reformie sądownictwa
Komentarze (8)
GK
Grzegorz Kaniecki
26 stycznia 2018, 14:29
Oglądałem ten wywiad i mimo mojej sympatii dla Premiera Morawieckiego, niestety muszę powiedzieć, że wyszedł na łgarza. Nieprzyjęcia żadnego uchodżcy z olbrzymiej liczby, która dotarła do Europy w ostatnich latach, nie da się racjonalnie obronić.    
25 stycznia 2018, 23:26
Zapewnił, że Polska podejmie wiele starań, by przedstawić nasze racje, przekonać naszych partnerów i przyjaciół w Brukseli, że nasz system będzie nie tylko sprawniejszy, ale też bardziej niezależny. ----------- Wracają czasy Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i Polskiej Rzeczpospolitej kiedy to słowa jak "wolność", "demokracja", "niezależność" w wydaniu partyjnych notabli nabierały zupełnie innych znaczeń. Jakby się opierać na poglądach rządzących elit to cały świat powinien być kwitnącą demokracją z Rosją Putina na czele.
WDR .
25 stycznia 2018, 23:04
Największą pretensje do Polski mają o to, że fala ze wschodu zamiast zgłaszać się o status uchodźcy dostaje pozwolenie na prace i rzeczywiście pracuje zamiast gnieździć się w obozach dla uchodźców, albo sprzedawać narkotyki i gwałcić na plaży w Rimini. A potem machają statystykami, które im pasują jednocześnie wyławiając martwych z Morza Śródziemnego zamiast wziąć się do roboty.
25 stycznia 2018, 22:50
Pytany, dlaczego Polska sprzeciwia się przyjęciu ok. 6200 uchodźców w ramach rozwiązania kwotowego, czego domaga się UE, premier podkreślił, że nasz kraj wnosi wkład w łagodzenie napięć na wschodniej flance Unii Europejskiej, "bo niektórzy ludzie wydają się zapominać, że jest wojna na wschodzie Ukrainy i że ogromna liczba ludzi przybywa z rejonu Donbasu do Polski". Podkreślił, że są to ludzie bezdomni, "których traktujemy, jakby byli uchodźcami". ---------- Skąd ten pan to sobie zmyślił ? Jaki jest sens takiego łgania ?  ------------- [url]http://www.euronews.com/2015/04/22/ukraine-crisis-has-created-more-than-2-million-refugees-un-reports[/url] ------------- The total number of refugees created by the crisis is almost certainly over 2 million with the authorities in Kyiv recording 1.2 million residents who have left their homes to stay with friends and relatives or in government facilities in other parts of the country. Russia has seen 659,143 Ukrainians claiming asylum or another form of permission to stay in the country. This number excludes anyone who has chosen to cross the border without contacting the authorities or those with Russian citizenship who have left eastern Ukraine. An additional 81,100 Ukrainians have applied to stay in Belarus, with thousands more seeking refuge in other neighbouring countries, the UN refugee agency reports.
25 stycznia 2018, 22:00
Nie są tacy naiwni jak się wydaje: On CNN the prime minister continued to peddle the misleading claim that Poland has taken in large numbers of Ukrainian refugees (and therefore is justified in refusing to accept any from the Middle East and Africa). The latest stats (for 2016) show that Poland rejected around 90% of Ukrainian requests for asylum, and awarded humanitarian protect to just 96 Ukrainians. Even Portugal, with 150, had a higher number, despite being smaller than Poland and on the opposite side of Europe. (goo.gl/voU2GH) In actual fact, the millions of Ukrainians who have come to Poland in the last few years are economic migrants, who are of huge benefit to a country with low unemployment and poor demographics that has itself experienced mass emigration. The majority do not even come from the parts of eastern Ukraine that are affected by the ongoing conflict. The PM himself two years ago publicly issued a 'friendly invitation for hundreds of thousands of Ukrainian workers' to come to Poland and fill the gaps in the labour market, showing that he understands they are economic migrants and not refugees. 
WN
Witold Nowiński
25 stycznia 2018, 23:46
Tylko czy możesz obiektywnie stwierdzić, że Pani Merkel, w przeciwieństwie do naszych władz, zapraszając osoby z południa do Europy robiła to wyłącznie z humanitarnych, a nie ekonomicznych pobudek? Dla mnie to nie jest takie czarno-białe choć chciałbym żeby w Polsce był przyjaźniejszym klimat dla tych uchodźców/migrantów. 
25 stycznia 2018, 23:59
Zgadzam się z Tobą.
MA
Marian a
25 stycznia 2018, 21:29
Brawo!