Najważniejsze wydarzenia na świecie w 2014 r.
(fot. PAP/EPA/ALEXEY FURMAN)
PAP/ kn
Zaostrzenie konfliktu na Ukrainie i wysiłki w celu deeskalacji sytuacji na wschodzie tego kraju, światowe działania w walce z dżihadystami z Państwa Islamskiego, spór Rosji z Zachodem oraz epidemia eboli - to najważniejsze wydarzenia roku 2014 na świecie.
STYCZEŃ
11.1 IZRAEL - Były premier Izraela Ariel Szaron, będący w śpiączce od ośmiu lat, umiera w wieku 85 lat.
17.1 UKRAINA - Prezydent Wiktor Janukowycz podpisał ustawy, które zaostrzają kary dla przeciwników władz i ograniczają działalność organizacji pozarządowych. Dzień wcześniej "ustawy dyktatorskie" uchwalił parlament.
20.1 IRAN - Iran rozpoczął wdrażanie postanowień umowy zawartej w listopadzie 2013 roku ze światowymi mocarstwami w sprawie jego programu atomowego, wstrzymując najbardziej wrażliwy proces wzbogacania uranu. Na mocy porozumienia UE zawiesza część sankcji wobec tego kraju.
22.1 UKRAINA - MSW Ukrainy i służby medyczne potwierdzają informacje o śmierci człowieka na ulicy Hruszewskiego w Kijowie, gdzie od rana trwała milicyjna akcja usuwania barykady ustawionej przy dojeździe do dzielnicy rządowej przez przeciwników władz Ukrainy. Jest to pierwsza ofiara śmiertelna zamieszek w Kijowie.
22.1 SZWAJCARIA - Rozpoczyna się konferencja pokojowa Genewa 2 mająca doprowadzić do zaprzestania walk w Syrii. W rozmowach poza delegacjami światowych mocarstw biorą udział przedstawiciele rządu prezydenta Baszara el-Asada i opozycja z nim walcząca.
31.1 UKRAINA - Prezydent Wiktor Janukowycz podpisał ustawę o amnestii dla uczestników protestów antyrządowych i anulował ustawy z 16 stycznia ograniczające m.in. wolność zgromadzeń. Wcześniej te akty prawne, obwołane "ustawami dyktatorskimi", uchylił parlament.
LUTY
15.2 SZWAJCARIA - Fiaskiem kończy się druga runda negocjacji syryjskich. Takim samym efektem zakończyła się pierwsza, która rozpoczęła się pod koniec stycznia.
18.2 UKRAINA - Od rana w Kijowie trwają kolejne starcia przeciwników władz z milicją. Według ministerstwa zdrowia ginie w nich 26 osób, a kilkaset odnosi obrażenia. Siły MSW wypierają demonstrantów z dzielnicy rządowej i kilkakrotnie atakują demonstrantów na Majdanie.
19.2 UKRAINA - W związku z licznymi zamieszkami Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) ogłasza początek operacji antyterrorystycznej.
20.2 UKRAINA - Rano na kijowskim Majdanie na Ukrainie wybuchają walki. W rezultacie starć demonstrantów z siłami MSW zginęło co najmniej 70 osób, ponad 500 jest rannych. Milicyjne siły specjalne Berkut twierdzą, że demonstranci mają ostrą broń.
W Kijowie przebywają ministrowie spraw zagranicznych Polski, Francji i Niemiec: Radosław Sikorski, Laurent Fabius i Frank-Walter Steinmeier. Na spotkaniach z Janukowyczem i przedstawicielami opozycji proponują mapę drogową politycznego rozwiązania dla Ukrainy: utworzenie rządu przejściowego, rozpoczęcie reformy konstytucji oraz przeprowadzenie wyborów parlamentarnych i prezydenckich.
21.2 UKRAINA - Prezydent Wiktor Janukowycz i opozycja podpisują porozumienie w sprawie rozwiązania kryzysu na Ukrainie. Główne postanowienia: w ciągu 48 godz. - przywrócenie konstytucji z 2004 r. ograniczającej uprawnienia prezydenta; w ciągu 10 dni - powołanie rządu koalicyjnego; do września 2014 r. - opracowanie nowej konstytucji, "równoważącej kompetencje prezydenta, rządu i parlamentu"; do grudnia 2014 r. - wcześniejsze wybory prezydenckie.
Rada Najwyższa przywraca konstytucję z 2004 r., przyjmuje ustawę zwalniającą z odpowiedzialności karnej uczestników protestów w Kijowie i innych miastach oraz głosuje za dymisją p.o. szefa MSW Witalija Zacharczenki. Przyjmuje też ustawę umożliwiającą zwolnienie z więzienia przywódczyni opozycji Julii Tymoszenko.
22.2 UKRAINA - Ukraiński parlament przyjmuje pakiet aktów prawnych i decyzji personalnych, m.in.: odsuwa Wiktora Janukowycza od pełnienia obowiązków prezydenta; wyznacza przyspieszone wybory prezydenckie na 25 maja; przyjmuje rezolucję o natychmiastowym zwolnieniu Julii Tymoszenko z więzienia.
23.2 UKRAINA - Parlament upoważnia Ołeksandra Turczynowa, swojego nowego szefa, do pełnienia obowiązków prezydenta w miejsce Wiktora Janukowycza, który zbiegł z Kijowa i prawdopodobnie ukrywa się na wschodzie kraju. Anulowana zostaje faworyzująca etnicznych Rosjan tzw. ustawa językowa; luksusowa rezydencja Janukowycza przechodzi na własność państwa.
24.2 UKRAINA - Za Witkorem Janukowyczem wydano list gończy. W prowadzonym przez prokuraturę śledztwie o masowe zabójstwo cywilów podejrzanych jest ok. 50 osób, z Janukowyczem na czele. Parlament upoważnia straż graniczną do zatrzymania podejrzanych, gdyby podjęli próbę ucieczki z kraju.
MSZ Rosji wyraża skrajne zaniepokojenie rozwojem sytuacji na Ukrainie, gdzie zdaniem resortu stosowane są metody dyktatorskie, a nawet terrorystyczne w celu podporządkowania władzom osób niezadowolonych w niektórych rejonach kraju. MSZ ocenia, że porozumienie z 21 lutego nie jest realizowane.
27.2 UKRAINA - Napastnicy w nieoznakowanych mundurach zajmują budynki rządu i parlamentu Autonomicznej Republiki Krymu w Symferopolu. Według krymskiego wicepremiera i lokalnych mediów są to "przedstawiciele samoobrony rosyjskojęzycznych obywateli Krymu". Napastnicy odmawiają negocjacji z Kijowem.
Na nadzwyczajnej sesji parlament Krymu decyduje, że 25 maja odbędzie się referendum w sprawie rozszerzenia pełnomocnictw autonomii półwyspu.
MARZEC
01.3 ROSJA - Rada Federacji, wyższa izba rosyjskiego parlamentu, zezwoliła na użycie Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy. O zgodę taką do izby wystąpił prezydent FR Władimir Putin. W odpowiedzi Ołeksandr Turczynow wydał rozkaz postawienia ukraińskich sił zbrojnych w stan gotowości bojowej.
05.3 UE - Komisja Europejska przyjęła pakiet wsparcia dla Ukrainy, który może mieć wartość 11 mld euro i dotyczyć kilku najbliższych lat. UE nakłada sankcje na 18 osób odpowiedzialnych za sprzeniewierzenie funduszy państwowych na Ukrainie. Dzień później na podobny krok decydują się USA.
08.3 MALEZJA - Samolot linii Malaysia Airlines z 239 osobami na pokładzie zaginął w przestrzeni powietrznej kontrolowanej przez Wietnam. Boeing 777-200 leciał z Kuala Lumpur do Pekinu. Los maszyny nadal jest nieznany.
16.3 UKRAINA - Odbywa się referendum w sprawie statusu Krymu. Według oficjalnych wyników ponad 96 proc. wyborców opowiada się za przyłączeniem regionu do Rosji.
28.3 NATO - Były socjaldemokratyczny premier Norwegii Jens Stoltenberg został nominowany na nowego sekretarza generalnego NATO. Obejmie on tę funkcję 1 października 2014 r. Decyzję w tej sprawie podjęła Rada Północnoatlantycka, czyli ambasadorowie państw członkowskich.
31.3 ROSJA - Duma Państwowa, izba niższa parlamentu Rosji, jednomyślnie uchwaliła ustawę o wypowiedzeniu Ukrainie dwustronnych umów o stacjonowaniu Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej na Krymie.
KWIECIEŃ
01.4 NATO - Ministrowie spraw zagranicznych państw NATO potwierdzili decyzję o zawieszeniu wszelkich form praktycznej współpracy cywilnej i wojskowej z Rosją. To konsekwencja kryzysu na Ukrainie i aneksji Krymu przez Rosję.
05.4 AFGANISTAN - Pierwsza tura wyborów prezydenckich. Po przeliczeniu wyników okazuje się, że w drugiej, zaplanowanej na 14 czerwca, konkurować będą były szef MSZ dr Abdullah oraz były minister finansów Aszraf Ghani.
06.4 UKRAINA - Grupa separatystów wdarła się w niedzielę do siedziby ukraińskiej administracji obwodowej w Doniecku. Nad wejściem do budynku wywieszono flagi Rosji. Do podobnych wydarzeń doszło także w Ługańsku i Charkowie. Dzień później separatyści ogłaszają powstanie na wschodzie Ukrainy Niepodległej Republiki Donieckiej.
15.4 UKRAINA - Na wschodniej Ukrainie rozpoczęła się w godzinach nocnych operacja antyterrorystyczna.
17.4 SZWAJCARIA - Szefowie dyplomacji USA, UE, Rosji i Ukrainy ustalili w Genewie, że wszystkie strony zgodziły się podjąć kroki w celu deeskalacji napięcia na Ukrainie, łącznie z powstrzymaniem się od przemocy. Czołową rolę w mediacji ma odgrywać Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).
MEKSYK - Umiera kolumbijski pisarz Gabriel Garcia Marquez, nagrodzony w 1982 r. literacką Nagrodą Nobla.
27.4 WATYKAN - pierwsza taka kanonizacja w historii Kościoła. Papież Franciszek w obecności emerytowanego papieża Benedykta XVI kanonizował Jana XXIII i Jana Pawła II. We mszy uczestniczylo kilkaset tysięcy ludzi.
MAJ
07.5 TAJLANDIA - Minister handlu Tajlandii Niwattumrong Boonsongpaisan zastąpił na stanowisku szefa rządu Yingluck Shinawatrę, usuniętą wcześniej tego dnia z urzędu przez Trybunał Konstytucyjny za nadużycie władzy.
12.5 UKRAINA - Władze samozwańczej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej ogłosiły suwerenność i zaapelowały do Rosji o rozważenie włączenia regionu w skład Federacji Rosyjskiej, aby "przywrócić historyczną sprawiedliwość". Deklaracja została ogłoszona w dzień po pseudoreferendum niepodległościowym, którego nie uznają Kijów i Zachód.
13.5 IZRAEL - Były premier Izraela Ehud Olmert został skazany na karę sześciu lat pozbawienia wolności - za przyjmowanie łapówek przy realizacji projektów budowlanych, gdy był on burmistrzem Jerozolimy.
20.5 TAJLANDIA - Tajlandzka armia ogłosiła rano wprowadzenie stanu wojennego w celu "przywrócenia pokoju i porządku w kraju". Wojsko zdecydowało się na ten krok po wielu miesiącach antyrządowych protestów i niepokojów w kraju, w których zginęły dziesiątki osób.
22.5 UE - Rozpoczynają się na terytorium UE wybory do PE. Głosowanie potrwa do 25 maja. Najwięcej głosów i miejsc w parlamencie zdobywają chadecy, którym przypada 221 mandatów. Drugie miejsce zajmują socjaldemokraci 191 mandatami, a trzecie eurosceptycy z 70.
25.5 UKRAINA - Na Ukrainie odbywają się wybory prezydenckie, które wygrywa w pierwszej turze Petro Poroszenko (55 proc. głosów).
26.5 EGIPT - Rozpoczynają się wybory prezydenckie, które potrwają do 28 maja. Nowym prezydentem zostanie wybrany były dowódca sił zbrojnych Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi, zdobywając zdecydowaną większość głosów.
27.5 USA - Prezydent USA Barack Obama ogłasza, po ponad 10 latach wojny w Afganistanie, wycofanie amerykańskich sił z tego kraju.
29.5 ROSJA - Prezydenci Rosji, Białorusi i Kazachstanu - Władimir Putin, Alaksandr Łukaszenka i Nursułtan Nazarbajew - podpisali w czwartek w Astanie traktat o utworzeniu Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG), struktury wzorowanej na Unii Europejskiej. EUG powstanie 1 stycznia 2015 roku.
CZERWIEC
06.6 FRANCJA - Podczas obchodów 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii doszło do krótkiego spotkania prezydentów USA i Rosji - Baracka Obamy i Władimira Putina. W trakcie rozmowy Obama miał wzywać Putina do uznania nowego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki.
18.6 IRAK - Władze Iraku oficjalnie zwróciły się do Stanów Zjednoczonych o przeprowadzenie ataków z powietrza przeciwko sunnickim dżihadystom, którzy w tym miesiącu rozpoczęli zakrojoną na szeroką skalę ofensywę.
19.6 HISZPANIA - Abdykuje król Hiszpanii Juan Carlos, przekazując tron synowi - księciu Filipowi.
23.6 HOLANDIA - Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW), nadzorująca likwidację syryjskiego arsenału chemicznego, poinformowała, że władze Syrii przekazały ostatnią zadeklarowaną partię tego arsenału.
25.6 ROSJA - Rada Federacji, wyższa izba rosyjskiego parlamentu, uchyliła swoją uchwałę z 1 marca, zezwalającą prezydentowi Władimirowi Putinowi na użycie Sił Zbrojnych FR na Ukrainie.
27.6 UE - UE i Ukraina podpisały drugą część umowy stowarzyszeniowej, dotyczącą utworzenia strefy wolnego handlu, współpracy w dziedzinie gospodarki oraz wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych. Tego samego dnia UE podpisała także umowy stowarzyszeniowe z Gruzją i Mołdawią.
LIPIEC
01.7 FRANCJA - Były prezydent Francji Nicolas Sarkozy został zatrzymany w celu przesłuchania w sprawie dotyczącej domniemanego nadużywania wpływów. Śledczy chcieli ustalić, czy dążył on do uzyskania informacji na temat dotyczącego go dochodzenia w zamian za obietnicę prestiżowego stanowiska dla wysokiego urzędnika sądowego.
UE - Niemiecki socjaldemokrata Martin Schulz został przewodniczącym wybranego w maju Parlamentu Europejskiego. Pełnił on już tę funkcje przez minione 2,5 roku.
IZRAEL - Pogrzeb trzech Izraelczyków, których ciała po blisko trzech tygodniach poszukiwań odnaleziono na Zachodnim Brzegu Jordanu. Izrael o popełnienie zbrodni oskarża palestyński Hamas. W następnych dniach rozpocznie się operacja izraelskich sił powietrznych, podczas której dojdzie do bombardowania pozycji Hamasu w Strefie Gazy.
02.7 NIEMCY - Podczas rozmów w Berlinie Ukraina, Rosja, Francja i Niemcy wypracowały pakiet działań, które mają prowadzić do wielostronnego rozejmu na Ukrainie.
07.7 GRUZJA - Umiera Eduard Szewardnadze, były prezydent Gruzji, a wcześniej minister spraw zagranicznych ZSRR. Miał 86 lat.
17.7 UKRAINA - Boeing 777 malezyjskich linii lotniczych lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur rozbija się późnym popołudniem na wschodzie Ukrainy, na terytorium opanowanym przez prorosyjskich separatystów. Na pokładzie było prawie 300 osób, w tym wielu Holendrów i Australijczyków. O zestrzelenie maszyny zostali oskarżeni separatyści, w ciągu najbliższych dni pojawią się informacje o udziale w zamachu rosyjskiego sprzętu i żołnierzy.
IZRAEL - Mimo kilku prób rozmów pokojowych wojska izraelskie poinformowały o rozpoczęciu wieczorem ofensywy lądowej w Strefie Gazy.
21.7 UKRAINA - Prorosyjscy separatyści przekazali w Doniecku malezyjskim ekspertom czarne skrzynki boeinga 777. Ogłosili też wstrzymanie ognia w promieniu 10 km od miejsca katastrofy, aby ułatwić śledztwo.
24.7 ALGIERIA - Rozbił się samolot algierskich linii lotniczych Air Algerie, który leciał z Wagadugu w Burkina Faso do Algieru. Na pokładzie było 116 pasażerów.
28.7 HOLANDIA - Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze nakazał Rosji wypłacenie odszkodowania w wysokości 50 mld dolarów grupie byłych akcjonariuszy nieistniejącego już rosyjskiego koncernu naftowego Jukos.
SIERPIEŃ
07.8 ROSJA - Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew ogłosił, że jego kraj wprowadza zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, ryb, mleka i nabiału ze USA, UE, Australii, Kanady i Norwegii. Zakaz wchodzi w życie 7 sierpnia i ma obowiązywać przez rok. Ma to być odpowiedź Moskwy na zachodnie sankcje.
08.8 USA - Prezydent USA Barack Obama oświadczył, że zezwolił na ataki powietrzne na islamistów w Iraku. Jak podkreślił, Stany Zjednoczone działają, aby zapobiec "ludobójstwu". Tego samego dnia nastąpią pierwsze naloty na pozycje Państwa Islamskiego (IS).
SZWAJCARIA - Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określiła epidemię wirusa Ebola w Afryce Zachodniej jako sytuację nadzwyczajną dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym.
10.8 TURCJA - W Turcji odbywają się wybory prezydenckie, które wygrywa, zdobywając niecałe 52 proc. głosów, Recep Tayyip Erdogan. 21 sierpnia prezydent-elekt oświadczył, że mianował ministra spraw zagranicznych Ahmeta Davutoglu na swego następcę na stanowiskach premiera oraz przewodniczącego umiarkowanie islamistycznej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).
26.8 BIAŁORUŚ - Przedstawiciele UE, Ukrainy oraz Unii Celnej, tworzonej przez Rosję, Kazachstan i Białoruś spotkali się w Mińsku, aby rozmawiać o sytuacji na Ukrainie. Dochodzi m.in. do spotkania prezydentów Rosji i Ukrainy.
IZRAEL - Rzecznik Hamasu ogłosił, że strona palestyńska i Izrael uzgodnili długoterminowe zawieszenie broni w Strefie Gazy.
28.8 UKRAINA - Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że rosyjskie wojska weszły na Ukrainę. Wcześniej tego dnia Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) informowała, że rosyjskie siły przejęły kontrolę nad Nowoazowskiem i szeregiem innych miejscowości na południu obwodu donieckiego na Ukrainie.
30.8 UE - Premier Donald Tusk został wybrany na nowego przewodniczącego Rady Europejskiej. Tusk będzie też przewodniczyć szczytom strefy euro. Natomiast nową szefową unijnej dyplomacji została włoska minister spraw zagranicznych Federica Mogheri.
WRZESIEŃ
01.9 NATO - Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen zapowiedział, że podczas szczytu w walijskim Newport postanowiono zapewnić członków sojuszu, że jest on gotowy, zdolny i ma wolę do obrony wszystkich krajów członkowskich przed każdym atakiem. Ustalono także powstanie na terytorium Polski "szpicy", która będzie w stanie bardzo szybko zareagować na zagrożenia.
03.9 FRANCJA - Paryż zareagował na presję ze strony społeczności międzynarodowej i postanowił zawiesić do listopada dostarczenie Rosji pierwszego z dwóch okrętów desantowych typu Mistral. Do dzisiaj nie przekazano tych okrętów.
05.9 BIAŁORUŚ - W Mińsku trójstronna grupa kontaktowa Ukraina-Rosja-OBWE ustala 12-punktowe porozumienie w sprawie konfliktu ukraińskiego. Dokument przewiduje m.in. przeprowadzenie przedterminowych wyborów lokalnych i decentralizację władzy poprzez przyjęcie odrębnego statusu "poszczególnych rejonów" obwodu donieckiego i ługańskiego, a także wymianę jeńców i wyprowadzenie sprzętu wojskowego i nielegalnych formacji zbrojnych z terytorium Ukrainy.
18.9 WIELKA BRYTANIA - Szkoci głosują w referendum nad oderwaniem od Wielkiej Brytanii. 55,3 procent Szkotów opowiedziało się przeciwko wystąpieniu ze Zjednoczonego Królestwa. Frekwencja wyniosła 84,6 procent.
19.9 BIAŁORUŚ - Przedstawiciele Ukrainy i prorosyjskich separatystów podpisali w nocy z 19 na 20 września w Mińsku memorandum, przewidujące między innymi utworzenie zdemilitaryzowanych stref buforowych na wschodzie Ukrainy.
22.9 USA - Pentagon informuje, że siły zbrojne USA i państw sojuszniczych rozpoczęły ataki lotnicze na pozycje Państwa Islamskiego w Syrii.
23.9 WATYKAN - były nuncjusz apostolski na Dominikanie abp Józef Wesołowski zatrzymany w Watykanie pod zarzutem pedofilii oraz posiadania materiałów pornografii dziesięcej i osadzony w areszcie domowym za Spiżową Bramą.
26.9 WIELKA BRYTANIA - Brytyjski parlament wyraził zgodę na ataki lotnicze na cele dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie w Iraku.
30.9 AFGANISTAN - Afganistan podpisał ze Stanami Zjednoczonymi dwustronny pakt o bezpieczeństwie, który umożliwia pozostanie niewielkiego kontyngentu wojsk amerykańskich w Afganistanie po roku 2014. Podpisanie tego porozumienia wielokrotnie odraczano.
PAŹDZIERNIK
10.10 NORWEGIA - Działacz na rzecz praw dzieci w Indiach Kailash Satyarthi i pakistańska nastolatka, która przeżyła atak talibów Malala Yousafzai zostali tegorocznymi laureatami Pokojowej Nagrody Nobla.
18.10 WATYKAN - Dokument końcowy synodu biskupów na temat rodziny, przyjęty na forum tego zgromadzenia w Watykanie, stwierdza, że sprawa komunii dla osób rozwiedzionych będących w nowych związkach wymaga dalszego pogłębienia.
22.10 UE - Parlament Europejski zatwierdził nową Komisję Europejską, którą pokieruje Jean-Claude Juncker. W nowej KE, która rozpocznie pracę 1 listopada, tekę komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i sektora kosmicznego otrzymała Elżbieta Bieńkowska.
24.10 UE - Unia Europejska ograniczy emisje CO2 o co najmniej 40 proc. do 2030 r. w porównaniu do roku 1990 - uzgodnili przywódcy państw unijnych w nocy z czwartku na piątek na szczycie w Brukseli.
26.10 UKRAINA - Przyspieszone wybory parlamentarne na Ukrainie. Zwyciężył Front Ludowy premiera Arsenija Jaceniuka, zdobywając 22,14 proc. poparcia. Na drugim miejscu znalazł się prezydencki Blok Petra Poroszenki, który uzyskał 21,81 proc.
LISTOPAD
04.11 UE - Wzrost gospodarczy w strefie euro ma w tym roku wynieść 0,8 proc. PKB, a w przyszłym 1,1 proc. PKB, z kolei cała UE ma się rozwijać w tempie odpowiednio 1,3 proc. i 1,5 proc. - przewiduje Komisja Europejska. To spora rewizja w dół w porównaniu do maja, kiedy szacowano, że produkt krajowy brutto UE wzrośnie w 2014 r. o 1,6 proc., a w strefie euro - o 1,2 proc.
USA - Wybory do amerykańskiego Kongresu wygrywają Reublikanie, dzieki czemu umocnili swą dotychczasową większość w Izbie Reprezentantów i przejęli kontrolę nad Senatem.
12.11 UE - Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała w środę, że sonda Rosetta z powodzeniem wypuściła lądownik w kierunku komety 67P/Churyumov-Gerasimenko. To pierwsza w historii próba osadzenia urządzenia badawczego na powierzchni komety.
13.11 UE - Parlament Europejski ratyfikował umowę stowarzyszeniową UE-Mołdawia.
30.11 SZWAJCARIA - Szwajcarzy w referendum głosowali nad trzema poddanymi pod głosowanie inicjatywami - zwiększeniem rezerw złota, zaostrzeniem kwot imigracyjnych, a także zniesieniem ulgi podatkowej dla zamożnych cudzoziemców. Wszystkie trzy odrzucono.
GRUDZIEŃ
01.12 UE - Donald Tusk oficjalnie przejął obowiązki przewodniczącego Rady Europejskiej od Belga Hermana Van Rompuya.
ROSJA - Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że skoro UE nie chce realizacji gazociągu South Stream, to oznacza, że nie zostanie on zrealizowany. Putin wytknął Komisji Europejskiej "niekonstruktywne stanowisko" w sprawie South Streamu.
09.12 UKRAINA - Ukraina wznowiła wstrzymany w połowie czerwca import gazu z Rosji - poinformował operator ukraińskich gazociągów, państwowa spółka Ukrtranshaz.
USA - Amerykański Senat opublikował raport na temat przesłuchań CIA. Oskarżono w nim wywiad m.in. o stosowanie tortur i oszukiwanie Białego Domu. (PAP)
16.12 PAKISTAN - Atak talibów na szkołę w Peszawarze; ponad 140 zabitych. Był to jeden z najkrwawszych zamachów przeprowadzonych w tym kraju.
17.12 USA - Prezydent Barack Obama ogłosił historyczny zwrot w dotychczasowej polityce izolowania Kuby przez USA. Zlecił rządowi natychmiastowe wznowienie zerwanych w 1961 r. stosunków dyplomatycznych z wyspą oraz rozluźnienie różnych restrykcji w podróżach i eksporcie.
28.12 INDONEZJA - Katastrofa samolotu linii AirAsia. Airbus A320-200 zniknął z radarów o godz. 6.17 (0.17 czasu polskiego) w niedzielę, lecąc w gęstych chmurach burzowych z Surabai do Singapuru. Samolot spadł do Morza Jawajskiego, w pobliżu Borneo, na pokładzie maszyny były 162 osoby, głównie Indonezyjczycy.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Skomentuj artykuł